Gjendet në Selanik statuja gati 2 mijë vjeçare e Herkulit
Kulturë

Gjendet në Selanik statuja gati 2 mijë vjeçare e Herkulit

rtsh.al

Arkeologët kanë zbuluar mbetjet e një statuje klasike që daton më shumë se 1800 vjet në Greqinë verilindore. Sipas një deklarate nga Ministria e Kulturës dhe Sporteve të vendit, gjatë gërmimeve, arkeologët zbuluan veprën nga periudha romake që përshkruan heroin mitik Herkulin, i njohur gjithashtu si Herakli.

Ekipi i studiuesve, nga Universiteti Aristoteli i Selanikut, i fokusoi gërmimet në një nga rrugët kryesore të qytetit. Arkeologët besojnë se struktura daton në shekullin e tetë ose të nëntë pas Krishtit. E përshkruar nga ministria si një statujë "më e madhe se jeta", artifakti përshkruan një Herkul të zhveshur, rinor. Legjenda thotë se Herkuli, biri i Zeusit, perëndisë greke dhe sundimtarit të malit Olimp, shfaqi forcë mbinjerëzore dhe kapërceu 12 sprova të caktuara nga mbreti Eurysteu.

Ekspertët identifikuan heroin legjendar bazuar në luanin e varur nga dora e majtë dhe një shkop, i cili u gjet në fragmente. Sipas mitit, një nga 12 punët e Herkulit ishte të vriste një luan Nemean, lëkurën e të cilit ai e veshi më vonë. Në kokën e statujës është një kurorë me gjethe hardhie të mbajtura së bashku nga një brez që përfundon te supet.

 


MË SHUME NGA Kulturë