Osmani merr pjesë në takimin e liderëve të BE-së dhe Ballkanit Përendimor
Lajme

Osmani merr pjesë në takimin e liderëve të BE-së dhe Ballkanit Përendimor

V.Thaçi / RTKlive

Me ftesë të Presidentit të Këshillit Evropian, Charles Michel, presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka udhëtuar për në Tiranë, ku do ta përfaqësojë vendin tonë në takimin e liderëve të Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor.

Sipas njoftimit të Presidencës, në takimin e liderëve të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor, presidentja Osmani do ta përçojë mesazhin e qartë të popullit të Kosovës mbi nevojën e përshpejtimit të procesit të integrimit, duke filluar nga liberalizimi i stërvonuar i vizave, deri tek mbështetja për statusin e vendit kandidat për Republikën e Kosovës, pas aplikimit.

"Liderë të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor në Tiranë ndër të tjera do të diskutojnë për sfidat gjeostrategjike si rezultat i agresionit rus në Ukrainë, intensifikimin e angazhimit politik, për përforcimin e sigurisë dhe ndërtimin e qëndrueshmërisë ndaj ndërhyrjeve të huaja, sfidat e paraqitura nga migrimi si dhe për luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar", thuhet në njoftim.


MË SHUME NGA Lajme