Hoti: Më kërkuan 400 mijë euro se Ukshin Hoti është gjallë|Video
Foto: RTK
Lajme

Hoti: Më kërkuan 400 mijë euro se Ukshin Hoti është gjallë|Video

Jeton Musliu/RTKlive

(Plotësuar) Në intervistë për emisionin “RTK Prime”, Andin Hoti, djali i veprimtarit të shquar të çështjes kombëtare, Ukshin Hoti, rrëfen shumëçka nga jeta dhe puna e tij, e cila ndërlidhet kryesisht me zbardhjen e fatit të personave të pagjetur që nga lufta e fundit në vend.

Andin Hoti tregon se përveç dhimbjes që kanë familjarët e të pagjeturve, ata ballafaqohen edhe më mashtrime të ndryshme, madje jo vetëm dikur por edhe tani. Sipas tij, ka pasur raste kur ata shesin gjithçka në kërkim të tyre.

“Kemi informacione se ka familjarë të personave të zhdukur që kanë shitur  dhe tokë e gjithë pasurinë, dhe i kanë dorëzuar paratë në Serbi, për t’i gjetur të dashurit e tyre”, thotë Hoti në “RTK Prime”. 

Ai deklaron se raste të tilla nuk është se kanë ndodhur para 20 vitesh. “Ka ndodhur tash, në tre apo katër vitet e fundit”, thotë Hoti.

“Ka familjarë të tjerë, e këtë e kam dëgjuar me veshët e mi ku pretendojnë se më i dashuri i tyre, i ka thirrur në telefon dhe u ka kërkuar shuma të parave e ata i kanë shitur të gjitha”.

Ai thotë se të gjitha këto para i kanë dhënë në Serbi. “Natyrisht se të gjitha janë mashtrime”.

Hoti apeloi tek familjarët e të pagjeturve që të jenë të kujdesshëm dhe të mos bien pre e këtyre mashtrimeve. Hoti kërkon që familjarët e të pagjeturve, kur bien në kontakte të tilla,  t’i njoftojnë institucionet përkatëse të Kosovës.

“Ka shumë grupe të ndryshme serbësh që mashtrojnë, e që janë kryesisht nga Beogradi”. Ai deklaron se i kupton familjarët e të pagjeturve, por kërkon që të mos bien pre e emocioneve.

“Nuk di ndonjë familjar që ka marrë informacion në formë të tillë edhe është zbardhur fati i të pagjeturit”. Krejt këto raste, Hoti i ilustroi edhe me ngjarjen që i ka ndodhur vetë atij.

“Para disa ditësh kam marrë informacione nga një person që e quante vetën hacker dhe që thoshte se e di ku është Ukshin Hoti”, rrëfen Hoti.

“Ai kërkonte një vlerë të mashe parash në formë të Bitcoin”, tregon ai, duke shpjeguar se edhe më herët kishte një rast tjetër kur ia kërkonin 400 mijë euro për t’i treguar se ku është Ukshin Hoti. “Po, mua personalisht më kanë kontaktuar në Messenger”.

Sipas tij, ky hackeri i ka thënë se ka arritur të hyjë në dokumentacionet e  shtetit të Serbisë dhe se sipas tij, ata janë hackerë nga një vend tjetër.

“Komunikimi ishte në anglisht dhe na thoshte na dërgoni kaq të holla sepse do t’u japim informacione të klasifikuara”, tha Hoti, duke sqaruar se tashmë është mësuar me gjëra të tilla. “Ajo që dua të them është se jam mësuar dhe e di se si funksionojnë këto grupe”.

Duke folur pastaj për rastin tjetër kur i janë kërkuar 400 mijë euro, Hoti tregon se kjo ka ndodhur një javë pasi në RTK ishte transmetuar në emisionin hulumtues “Udhëve”, për disa dokumentacione sipas të cilave, Ukshin Hoti është i vrarë dhe i varrosur.

“Mbi dy javë më kanë mbajtur në ethe mua dhe gjithë familjen”, rrëfen Hoti, duke sqaruar se ishte 99% i bindur se ishte mashtrim. “Por ai 1% ishte ndoshta gjithçka për mua, madje aq i madh saqë të dridhej trupi gjatë tërë kohës e të linte pa gjumë, derisa u përmbyll”.

Hoti tregon edhe fjalët që ia thoshin. “Se babi ishte gjallë, në një burg të fshehtë në Serbi, e shikova dje, e shikova pardje, shkoj nesër e bëj një foto ta dërgoj, ua sjell deri në kufi”, rrëfen Hoti fjalët e mashtruesit, që për të gjitha këto, kërkonte 400 mijë euro.

“Kur je familjar e dëgjon fjalë të tilla, është emocion i madh dhe e harron logjikën”.

Ai tregon se kurrë nuk ia dërguan fotografinë dhe pas tre javësh, në bashkëpunim edhe me institucionet e Kosovës, është bindur se është mashtrim. “Mashtrimi ishte nga Serbia”.

Duke folur për zhdukjen e veprimtarit Ukshin Hoti, babait të tij, Andin Hoti tregon se saktësinë e  vetme që e di në këtë rast, është 16 maji 1999, ditë e diel, kur pa punuar administrata e burgut, dy gardianë e kanë marrë Ukshin Hotin dhe e kanë zhvendosur jashtë burgut.

 “Me qindra tjera informacione kemi por asnjë nuk janë të vërtetuara”, thotë Hoti në “RTK Prime”.

“Një informacion që e kemi marrë është se kinse atë e kanë marrë me një veturë të tipit ‘Yugo’ dhe e kanë dërguar në Istog”, thotë Hoti.

“Tjetër informacion është se kinse është dëgjuar një e shtënë me armë, pasi babi ka dalë nga burgu”, thotë ai, duke shtuar se -“informacion tjetër është se kinse ushtria e ka vrarë 300 metra larg burgut”.

Megjithatë, ai tregon se asnjë nga këto informacione nuk kanë rezultuar të sakta, përfshirë edhe atë se kinse -“ai mbahet i burgosur në burgjet sekrete serbe”.

Duke mirëkuptuar familjarët e të pagjeturve që kërkojnë të afërmit e tyre dhe në rrethana të tilla shpesh përfshihen më shumë nga emocionet sesa nga arsyeja, Andin Hoti tregon se edhe vetë ka pasur raste kur ka menduar se është afër për ta gjetur Ukshin Hotin, babanë e tij.

“Edhe ditëve të fundit ka pasur një moment kur kam shpresuar se jam shumë afër ta gjej, por nuk rezultoi ashtu”, tha Hoti.

Ai tha se ruajtja e familjarëve të tjerë dhe mos shqetësimi i tyre, është primare për të.

 Duke kujtuar takimin  fundit me Ukshin Hotin, babanë e tij, Andin Hoti tha se ka ndodhur në dhjetor 1998 në burgun e Mitrovicës së Sremit.

“Ajo që kujtoj janë disa grila sepse nuk na kanë lënë të takohemi”, tha ai, duke shtuar se nuk kanë komunikuar me të, sepse u kërkohej të flisnin në gjuhen serbe.

“Vetëm një shikim dhe lot dhe kaq ishte”.

Për të pagjeturit, në Serbi u gërmua 1 lokacion e 24 në Kosovë

Në këtë intervistë për RTK Prime”, Andin Hoti, kryetari i Komisionit Parlamentar për Persona të Pagjetur, deklaroi se jo të gjithë të zhdukurit janë si pasojë e veprimeve të policisë apo ushtrisë së Serbisë. Ai tha  se mbi 2.700 lokacione në Kosovë janë gërmuar në kërkim të personave të pagjetur, kurse vetëm në vitin 2022, gërmime janë kryer në 24 të tjera.

“Nga 24 lokacione, në 11 prej tyre kemi pasur gjetje, pra gjetje të eshtrave”, tha Hoti në “RTK Prime”. Ai sqaroi se këto gjetje, në numër të personave, janë 17, por identifikimi i tyre është në proces të analizave të ADN-së.

Por, fatkeqësisht Hoti tha se kur vjen puna tek Serbia, qasja e saj është krejt tjetër. Gjatë tërë vitit 2022, atje është kërkuar vetëm në një vend.

“Kam reaguar sepse kemi arritur të shkojmë edhe në Shtaval në Serbi, dhe kemi arritur të punojmë  disa ditë bashkë me delegacionin serb dhe njëanshëm Serbia e ka mbyllë lokacionin, me arsyetimin se nuk po gjendet asgjë’, thotë Hoti në këtë intervistë për “RTK Prime”.

Ai rikujtoi situatën në Rudnicë dhe Kizhevak, ku për të identifikuar dhe gërmuar në këto lokacione, janë dashur dhjetë vjet kohë, pesë vjet për secilin vend.

“Serbia asnjëherë nuk ka dhënë informacione të sakta se ku janë këta persona dhe është dashur kërkesa jonë, që ua kemi bërë shteteve tona mike, për të siguruar imazhet satelitore nga lufta në Kosovë, që ekspertët të shohin përmes lëvizjeve të tokës, për të identifikuar këto varreza”.

Ai tha se në rastin e Shtavalit në Serbi, Kosova ka arritur të sigurojë imazhe satelitore vetëm për dy ditë. “Nuk ka ekspertë në botë që mund të analizojë imazhet në afat prej dy ditësh. Por po vazhdojmë të kërkojmë imazhe të tilla të cilat ende nuk i kemi pranuar”, tha Hoti.

Ai tha se kanë kërkuar edhe nga Serbia, por ata vazhdojnë të luajnë lojën e njëjtë sikurse në Kizhevak apo Rudnicë.

 “Kemi pasur dëshmitarë që kanë deklaruar publikisht për dyshimet e tyre për atë varrezë”, tha Hoti, duke rikujtuar se kërcënimet e Serbisë janë të ashpra edhe ndaj vetë qytetarëve që dëshmojnë se dinë diçka për varrezat masive. “E kemi deklaratën e Ivica Daçiqit që ka kërcënuar cilindo serb që tregon për varreza të tilla”.

Hoti: Serbia refuzon të nënshkruajë deklaratë për të pagjeturit

1617 persona të pagjetur, edhe më tej mbesin plagë e mijëra familjeve në Kosovë. Në këtë intervistë, Andin Hoti, i cili është edhe kryesues i Komisionit Parlamentar për Personat e Pagjetur, tregon se në vitin 2022, ishte gati të arrihej një marrëveshje me Serbinë, për zbardhjen e fatit të të pagjeturve.

“Nga shtatori 2021 ishim të angazhuar në dialog në Bruksel, me qëllim të arritjes së një deklarate të përbashkët të Kosovës e Serbisë, por fatkeqësisht edhe më tej nuk e kemi një të tillë”, tha Hoti në “RTK Prime”.

Sipas tij, krejt kjo për shkak të qasjes shumë politizuese të Serbisë. “Kjo ishte një deklaratë e përbashkët mes kryeministrit Kurti dhe presidentit Vuçiq në anën tjetër, ku të dy palët do të zotoheshin të zbatonin pikat e marrëveshjes”.

Ai tha se ka shumë arsye përse nuk është arritur një deklaratë e tillë. “Në gusht të 2022 ishim të gatshëm ta nënshkruanim, por në momentet e fundit, Vuçiq është tërhequr”.

Në këtë intervistë, Hoti deklaroi se serbët kanë kundërshtuar shprehjen -“të zhdukurit me forcë”.

Sipas tij, Kosova ka insistuar që të jetë kjo shprehje e përfshirë në deklaratë, pikërisht sepse ajo përshkruan atë çfarë ka ndodhur në Kosovë.

 “Është i vetmi term që bazohet në një konventë ndërkombëtarë për personat e zhdukur, pra në atë të OKB-së”.

Ai thotë se termi - “të zhdukurit me forcë”-do t’i jepte deklaratës efekt juridik dhe obligues.

Duke sqaruar këtë situatë, Hoti rikujtoi se nuk do të përfundojë asgjë sa i përket zbardhjes së fatit të personave të zhdukur, vetëm me një deklaratë apo marrëveshje.

 “Përmbushja e zotimeve të kësaj deklarate, do të ndihmonte procesin, por nuk e përmbyllë këtë çështje”.


MË SHUME NGA Lajme