Kombëtarja e Kosovës e kryen stërvitjen e tretë, flasin Berisha e Rudhani
Sport

Kombëtarja e Kosovës e kryen stërvitjen e tretë, flasin Berisha e Rudhani

Uran Krasniqi / RTKLive

Valon Berisha konsideron se kur Kosova të ndeshet me Izraelin duhet së paku të marrë një pikë jashtë. 

Të shtunën Kosova luan kundër Izraelit si mysafir, ndërsa tri ditë më vonë në stadiumin “Fadil Vokrri” e pret Andorrën. Kombëtarja e Kosovës e ka zhvilluar sot seancën e tretë stërvitore në kuadër të përgatitjeve për ndeshjet e para kualifikuese për Euro 2024. 

"Normal, fitorja është ajo që duam, por me rëndësi është të mos humbim. Misioni i kualifikimit a është i mundur? Besoj që po. Ajo që është kryesore për ne është se shumë lojtarë kyç në kombëtare janë duke luajtur rregullisht në ekipet e tyre dhe janë në formë të mirë. Ky ndoshta ka qenë edhe fakti që është kërkuar më së shumti tek kombëtarja jonë, që me sjellë formën e tyre të mirë dhe të jenë të gatshëm për ta dhënë maksimumin për Kosovën", ka thënë Berisha, i cili aktualisht luan te Melbourne Victory në Australi. Sipas tij, atmosfera te Kosova është shumë e mirë dhe stërvitja sot ishte shumë intensive. "Për mua ishte pak më e vështirë, pasi kam udhëtuar thuajse dy ditë për të ardhur këtu. E ndjeva veten mirë, por ende jo 100 përqind i rikuperuar. Ekipi po punon mirë dhe sot kemi filluar ta përgatisim lojën tonë, të cilën do ta aplikojmë kundër Izrealit. Sigurisht se do të jetë një ndeshje e vështirë sepse ata luajnë para tifozëve të vet. Edhe koha mendoj se do të jetë më ndryshe se sa jemi mësuar ne, me temperaturat këtu dhe do të jetë një sfidë e vështirë. Edhe ata duan të arrijnë në top dyshen e grupit dhe mendoj se jemi në të njëjtin nivel", ka thënë ai. 

Atmosferën te grupi e ka vlerësuar edhe futbollisti tjetër, Donat Rudhani. 

 “Atmosfera është fantastike. Ushtrimet po shkojnë shumë mirë. Sot punuam më intensivisht, por gjithçka shkoi mirë. Jemi duke punuar me përkushtim dhe shpresoj që gjithçka të shkojë mirë. Objektivi i kualifikimit në Evropian? Po, kjo është e qartë. Të gjithë kemi besim dhe dëshirë për ta arritur këtë gjë. Besoj se do të kualifikohemi, por kjo gjë arrihet vetëm me punë dhe për këtë arsye jemi duke punuar çdo ditë. Të gjithë jemi në top-formë dhe besoj se do t’ia dalim të gjithë së bashku", ka thënë ai. "Izraeli? Është një kundërshtar relativisht i fortë, por besoj se do të kthehemi me rezultat pozitiv”. 


MË SHUME NGA Sport