Vdes Tina Turner legjenda e Rock n`Rollit
Foto/ BBC
Kulturë

Vdes Tina Turner legjenda e Rock n`Rollit

Hanife Osmani/ RTK

Ndërron jetë në moshën 83 vjeçare Tina Turner mbretëresha e muzikës Rock n’Roll.

Super ylli njihet për hitet klasike shpirtërore si “The Best” dhe “What's Love Got to Do with It” të cilat nisën karrierën e bujshme të këngëtares.

Turner kishte vuajtur një sërë problemesh shëndetësore viteve të fundit. Ajo u diagnostifikua edhe me kancer, kishte pësuar goditje në tru dhe dështim të veshkave.

E quajtur legjenda e Rock 'n' Roll-it, Tina Turner ishte e famshme për performancat e saj të egra dhe energjike të cilat ngjallnin skenën me vokalin e saj të fortë e të fuqishëm.

Turner fitoi tetë çmime Grammy dhe u fut në Rock 'n' Roll Hall of Fame në vitin 2021 si një artiste solo nga viti 1991. Rrugëtimi i saj solo mposhti barriera se një grua me ngjyrë të zezë mund të pushtonte skenën dhe atë duke sjellur energji të jashtëzakonshme shumëdimensionale.

Yjet të cilët kanë ndjekur shembullin e tashmë të ndjerës janë: Beyonce, Janet Jackson, Janelle Monae dhe Rihanna.


MË SHUME NGA Kulturë