Zaev: Kabineti i ri qeveritar emërohet nga kryeministri i ri
Rajoni dhe Bota

Zaev: Kabineti i ri qeveritar emërohet nga kryeministri i ri

Kryeministri maqedonoverior Zoran Zaev tha se kuadrot për ministra dhe zëvendësministra të ri do të zgjidhen në Kuvend pasi që kryeministri Zaev zyrtarisht do të dalë nga pozita e kriministrit.

Në vend të tij pritet të vijë kryetari i ri i LSDM-së, i cili do të zgjidhet më 12 dhjetor.

“Ditët e mia janë të numëruara, dorëheqja ime do të deponohet kur do të fillojë procedura për propozimin e qeverisë, ose rreth 20 ditë. Emërimi i ministrave nuk varet nga unë, por nga mandatari i ri, nga kryeministri”, tha sot Zaev.

Kujtojmë se Zaev dha dorëheqja nga pozita e kreytarit dhe kryeministrit natën e zgjedhjeve për shkak të rezultatit të dobët zgjedhor.


MË SHUME NGA Rajoni dhe Bota