Kroaci, Plenkoviç distancohet nga deklaratat e Milanoviç rreth Ukrainës
Rajoni dhe Bota

Kroaci, Plenkoviç distancohet nga deklaratat e Milanoviç rreth Ukrainës

Në fjalën e tij hyrëse, në fillim të seancës së Qeverisë, kryeministri i Republikës së Kroacisë, Andrej Plenkoviç, dënoi deklaratat e presidentit Zoran Milanoviç rreth situatës në Ukrainë, i cili tha se pjesëtaret e ushtrisë kroate nuk do të përfshihen në ndonjë konflikt të mundshëm midis Rusisë dhe Ukrainës në anën e aleancës së NATO-s, edhe pse Kroacia është anëtare e plotë, raporton Anadolu Agency (AA).

Deklaratat e presidentit të Kroacisë dhe Komandantit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Republikës së Kroacisë (CAF) Zoran Milanoviç "dëmtojnë reputacionin e Kroacisë dhe janë të turpshme në lidhje me situatën në Ukrainë", deklaroi kryeministri kroat Andrej Plenkoviç.

“Ato çojnë në zhgënjim dhe siklet të madh të partnerëve tanë, SHBA-së, NATO-s, BE-së, vendeve fqinje. Me kalimin e kohës, rezulton se çdo ambasador serioz që kemi do të ftohet për bisedë në Ministritë e tyre të Jashtme për të protestuar duke u bazuar në deklarata të tilla të Presidentit të Republikës. Kjo është e keqe, skandaloze, shkatërron reputacionin dhe besueshmërinë e Kroacisë, është në kundërshtim me parimet e politikës së jashtme të Kroacisë. Qëndrimi ynë në lidhje me Ukrainën është respektimi i integritetit territorial të Ukrainës, respektimi i ligjit ndërkombëtar, mbrojtja e paqes, de-përshkallëzimi i konfliktit dhe ulja e tensioneve”, tha Plenkoviç.

Ai rikujtoi gjithashtu se nuk është hapur asnjë temë në nivel ndërkombëtar apo në ndonjë nivel tjetër se ushtria kroate apo ndonjë ushtri tjetër anëtare e NATO-s do të shkojë në Ukrainë.

“Nga hutimi i publikut, deri te skandalizimi i pozicionit tonë ndërkombëtar, ne distancohemi plotësisht si Qeveri dhe nuk kemi të bëjmë me qëndrimet e Presidentit të Republikës, të cilat ai duhet t'ia shpjegojë publikut kroat”, tha Plenkoviç.

Ai konkludoi se qeveria e Kroacisë do të vazhdojë të ndjekë një politikë të jashtme serioze, racionale dhe të arsyeshme, e cila synon të përmirësojë marrëdhëniet me vendet e tjera, duke përfaqësuar interesat kroate dhe pa deklarata që ofendojnë të tjerët.


Bast-Trade
AlbiMall
Eurokoha
Vjosa

MË SHUME NGA Rajoni dhe Bota