Koreja e Veriut ka raportuar raste të sëmundjeve të paidentifikuara
Rajoni dhe Bota

Koreja e Veriut ka raportuar raste të sëmundjeve të paidentifikuara

KSP

Koreja e Veriut ka dërguar ekspertë epidemiologjikë në një provincë që po lufton me një shpërthim të sëmundjes së paidentifikuar të zorrëve, njoftoi media shtetërore.

Të paktën 800 familje që vuajnë nga ajo që Koreja e Veriut e ka quajtur "epidemi akute të sëmundjes së zorrëve" kanë marrë ndihmë deri më tani në Provincën Jugore Hwanghae, rreth 110 kilometra në jug të kryeqytetit Phenian. Zyrtarët e Koresë së Jugut thonë se mund të jetë kolera ose tifoja.

Epidemia e re, e raportuar për herë të parë të enjten, po i tensionon më tej vendet e izoluara pasi po përballet me mungesat kronike të ushqimit dhe një valë infeksioni COVID-19.

Agjencia shtetërore e lajmeve KCNA përshkroi në detaje masat që po futeshin, duke përfshirë karantinën, "skanimin intensiv për të gjithë banorët" dhe trajtimin dhe monitorimin e veçantë të njerëzve vulnerabël si fëmijët dhe të moshuarit.

"Ekipi Kombëtar i Diagnozës dhe Trajtimit të Shpejtë është duke punuar me zyrtarët lokalë të shëndetësisë dhe po merren masa për të siguruar që bujqësia të mos ndërpritet në fushat kryesore," tha KCNA.

Gazeta shtetërore Rodong Sinmun raportoi se "ilaçet e përgatitura nga udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong Un dhe të tjerë, duke përfshirë motrën e tij, do t'u dërgohen familjeve në provincën Jugore Hwanghae".

Është e vështirë të verifikohen pretendimet e Koresë së Veriut për shkak të mungesës së një shtypi të lirë në vend.

Ryu Yong Chol, zyrtari përgjegjës për epidemitë emergjente në Korenë e Veriut, paralajmëroi shikuesit në televizionin shtetëror sot, se sëmundjet enterike mund të përhapen përmes ushqimit dhe pijeve.

“Izolimi i rreptë i pacientëve është i rëndësishëm për të parandaluar përhapjen. Përveç tifos dhe kolerës, virusi i poliomielitit, virusi i hepatitit A dhe bacil i dizenterisë janë ndër patogjenët që shkaktojnë sëmundje të zorrëve”, tha Ryu.

Lajmi për epideminë vjen në një kohë kur Koreja e Veriut vazhdon të luftojë COVID-19, apo ato që ajo i quan “rastet e etheve”.


Bast-Trade
AlbiMall
Eurokoha
Vjosa