​NATO fton zyrtarisht Suedinë e Finlandën për t`iu bashkuar aleancës
Rajoni dhe Bota

​NATO fton zyrtarisht Suedinë e Finlandën për t`iu bashkuar aleancës

KP

NATO do të ftojë Suedinë dhe Finlandën që të bëhen anëtare të saj, thuhet në deklaratën e Aleancës Veri-Atlantike nga takimi i sotëm në Madrid.

Në deklaratë thuhet se anëtarësimi i dy vendeve do t'i bënte aleatët dhe zonën euroatlantike më të sigurt, dhe NATO-n "më të fortë". Ai e përshkruan Rusinë si "kërcënimin më të rëndësishëm dhe të drejtpërdrejtë për sigurinë e aleatëve".

Aleanca ka premtuar ndihmë të mëtejshme për Kievin dhe ka rënë dakord për një paketë mbështetjeje në modernizimin e sektorit të mbrojtjes së Ukrainës.

Në të njëjtën kohë, NATO ka vendosur të forcojë ndjeshëm aftësitë e saj mbrojtëse.

Thuhet se në krahun lindor do të dërgohen “forca të gatshme luftarake” shtesë, të cilat do të rrisin grupet luftarake në njësi me madhësi brigada dhe do të forcojnë komandën atje.


Eurokoha
Vjosa
APR