Papa Françesku: OKB e pafuqishme për t`i dhënë fund luftës në Ukrainë
Rajoni dhe Bota

Papa Françesku: OKB e pafuqishme për t`i dhënë fund luftës në Ukrainë

“Kombet e Bashkuara janë të pafuqishme për t`i dhënë fund luftës në Ukrainë”, kështu është shprehur Papa Françesku pasi sipas tij kushtetuta e OKB-së "nuk i jep organizatës atë lloj pushteti", raporton BBC.

Më tej Papa tha se ndërsa OKB-ja ishte në gjendje të ndihmonte në parandalimin e luftërave, ajo nuk e tregoi këtë fuqi mbi luftën e Ukrainës. 

Ai gjithashtu bëri thirrje për "guxim dhe kreativitet" nga institucionet ndërkombëtare, duke thënë se të dyja janë të nevojshme për të ndihmuar në zgjidhjen e konflikteve shumë serioze.


MË SHUME NGA Rajoni dhe Bota