Puigdemont-it i mohohet ulësja në Parlamentin Evropian
Foto: EPA-EFE
Rajoni dhe Bota

Puigdemont-it i mohohet ulësja në Parlamentin Evropian

Përktheu: Muharrem Miftari/RTKlive

Udhëheqësi separatist katalanas, Carles Puigdemont, nuk do të rimarrë vendin e tij në Parlamentin Evropian.

Kështu ka vendosur Gjykata Evropiane e Drejtësisë, sipas të cilës, është Spanja dhe jo Parlamenti Evropian që po e pengon Puigdemont-in të rimarrë punën e BE-së.

Puigdemont dhe ish-ministri i Shëndetësisë i Katalonjës, Antoni Comín, i kishin kërkuar Gjykatës Evropiane të Drejtësisë të anulonte vendimin e mëparshëm për përjashtimin e të dyve.

Ata kërkonin edhe dëmshpërblim, të cilin e kishin humbur më herët për shkak të përjashtimit, njoftojnë mediet botërore.

Bëhet e ditur se Puigdemont dhe Comín jetojnë në mërgim, pasi u akuzuan nga qeveria spanjolle, pos tjerash, për rebelim dhe nxitje në lidhje me përpjekjen për pavarësinë e Katalonjës, katër vjet më parë.


APR
Romay Lift