Trafik ndërkombëtar droge, arrestohen 38 persona në Itali
Rajoni dhe Bota

Trafik ndërkombëtar droge, arrestohen 38 persona në Itali

RTSH

Policia italiane ka arrestuar 38 persona mes të cilëve dhe 8 shqiptarë për trafik droge.

 Aksioni është zhvilluar mëngjesin e djeshëm (28 shtator) në provincat e Trento, Brescia, Vicenza, Mantua, Prato dhe Bari, si dhe në Belgjikë dhe Holandë, Karabinierët e Komandës Provinciale të Trentos, me bashkëpunimin e departamenteve kompetente territoriale dhe trupat e policisë të huaj të aktivizuar përmes Shërbimit Qendror të Bashkëpunimit Ndërkombëtar. Hetimi i nisur që në maj 2020 është konkretizuar me arrestimin e 38 personave, 15 marokenë, 8 shqiptarë, 3 tunizianë, 1 algjerian, 1 kosovar dhe 10 italianë. 

Hetimi i nisur në maj 2020 nga Karabinierët e Njësisë Hetimore të Trentos, nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit, bëri të mundur identifikimin dhe çmontimin e dy organizatave të veçanta kriminale të dedikuara për tregtimin dhe trafikun e drogës. Shoqata e parë, e përbërë kryesisht nga shtetas shqiptarë të vendosur në Trentino, furnizonte shumë pushues në zonë me heroinë, por edhe kokainë, hashash dhe marijuanë. Heroina vinte nga zona e Milanos dhe iu rishpërndahej në sasi të mëdha, tregtarëve tunizianë të drogës që operonin me pakicë në Trento, ndërsa kokaina blihej nga furnitorët në Campania dhe transportohej në Trento çdo javë.

Shoqata e dytë, e përbërë kryesisht nga afrikano-veriorë, kishte zhvilluar në vend të kësaj një trafik të vërtetë ndërkombëtar të kokainës, e cila importohej nga Belgjika dhe Holanda për të furnizuar sheshet e Alto Garda dhe Basso Sarca. Veprimtaria hetimore, e cila u shtri edhe në provincat Brescia dhe Vicenza, gjatë zhvillimit të saj bëri të mundur arrestimin në flagrancë të 11 personave dhe sekuestrimin e 23 kilogramë kokainë, një kilogram heroinë dhe një kilogram e gjysmë të marijuanës.


MË SHUME NGA Rajoni dhe Bota