Dështon plani për rrëmbimin e ministrit belg, policia arreston 4 persona
Rajoni dhe Bota

Dështon plani për rrëmbimin e ministrit belg, policia arreston 4 persona

rtsh.al

Përhapja e mafias dhe grupeve kriminale të lidhura me tregun e drogës është gjithnjë e më shqetësuese në aksin Bruksel-Amsterdam.

Europa Today raporton se në këtë aks ka ndodhur dhe tentative për rrëmbimin e ministrit belg të Drejtësisë Vincent Van Quickenborne. Por ky plan nuk mundi të realizohej falë kontrollit të automjetit nga policia, e cila arrestoi 4 persona në Holandë, të cilët trafikonin drogë. Falë arrestimit të tyre, hetuesit ranë në gjurmët dhe të katër personave të tjerë.  Van Quickenborne tha se ishte paralajmëruar nga prokurori federal se kishte një plan për rrëmbimin e tij.

"Për momentin do të jem nën mbikëqyrje të ngushtë dhe nuk do të mund të marr pjesë në disa aktivitete të planifikuara në ditët në vijim. Nuk është e këndshme, por është e kuptueshme. Më lejoni të jem i qartë: njerëzit pas gjithë kësaj po marrin të kundërtën e asaj që synojnë. Kjo më forcon besimin se ne duhet të vazhdojmë të luftojmë. Ne do të vazhdojmë të luftojmë krimin e organizuar, me më shumë njerëz dhe burime se më parë. Në sundimin tonë demokratik të ligjit, ne kurrë nuk do t'i përkulemi dhunës. Asnjëherë," tha Van Quickenborne.

Kryeministri belg Alexander De Croo e quajti kërcënimin krejtësisht të papranueshëm. “Por duhet të jetë e qartë: ne nuk do të frikësohemi nga askush. Puna vazhdon”, ka shkruar ai në Twitter.

Të enjten, një patrullë politika vuri re një automjet me targa holandeze pranë vilës së pushtuar nga ministria dhe familja e tij në periferinë e banimit të Kortrijk, ku Van Quickborne është kryebashkiak. Sipas gazetës flamande Het Laatste Nieuës, "të pakta" një pushkë sulm, shirit ngjitës dhe shishe benzine në gjetjen e një makinerie tjetër, të regjistruar gjithashtu në Holandë. Automjeti i udhëhoqi hetuesit në gjurmët dhe katër të tjerëve. Katër personat e moshave 20, 21, 29 dhe 48 vjeç, janë arrestuar në Holandë dhe janë autorët e planit të rrëmbimi të hartuar nga trafikantët e jashtëm.  

 


MË SHUME NGA Rajoni dhe Bota