Lind ‘All Star Game’ e futbollit europian
Sport

Lind ‘All Star Game’ e futbollit europian

RTSH

All Star Game e futbollit evropian së shpejti mund të bëhet realitet.

Ideja e nisur javët e fundit nga pronari i ri i Chelseat, Todd Boehly, bëri menjëherë që të ngrihej zëri nga vetë protagonistët për shkak të kalendarit të ngjeshur (Jurgen Klopp e kishte kritikuar ashpër për shembull), por sipas raportimit të gazetës prestigjioze britanike ‘The Times’, do t'u pëlqente shumë edhe klubeve, gjithmonë në kërkim të burimeve të tjera të të ardhurave dhe gjithashtu do të shqyrtonin mundësinë e zgjerimit të projektit, përveç Premier League, edhe në La Liga, Serie A. dhe Bundesliga.

Ndeshjet e këtij superturneu ende nuk dihet nëse do të luheshin nëpër botë në verë apo në një pushim dimëror.

Për momentin është qartësisht vetëm një ide, por një ide që po merr formë gjithnjë e më shumë, siç dëshmojnë edhe deklaratat e fundit të presidentit të Lega Serie A, Lorenzo Casini: “Është një ide që meriton vëmendje – fjalët e tij për Ansa -. Ne do të studiojmë projektin dhe kompanitë, në asamble, do të vlerësojnë të gjitha të mirat dhe të këqijat".

E kujtoj ende me emocion ndeshjen mes Evropës dhe pjesës tjetër të botës në gusht të vitit 1982, me Zoff, Tardellin, Rossin dhe mbi të gjitha Antognonin, që luajtën më mirë se Platini dhe Zico, që ishin gjithashtu në fushë. Ne duhet ta rizbulojmë atë frymë, duke përfshirë klubet, presidentët, menaxherët e sportit dhe trajnerët, si dhe gazetarët dhe tifozët”, shtoi Casini.

Dhe për t'i bërë tifozët të ëndërrojnë, u përpoq edhe vetë Times, që hodhi hipotezën se cilët mund të jenë 11 më të mirët e katër ligave kryesore sot:

Premier League: Allison; James, Ruben Dias, Thiago Silva, Zinchenko; De Bruyne, Rice, Rodri; Salah, Haaland, Luis Diaz.

Serie A: Maignan; Di Lorenzo, Skriniar, Bremer, Spinazzola; Brozovic, Milinkovic-Savic; Chiesa, Dybala, Leao; Osimhen.

Liga: Courtois; Koundé, Militao, Gimenez, Alaba; Modric, Busquets, Pedri; Benzema, Leëandoëski, Vinicius.

Bundesliga: Sommer; Frimpong, De Ligt, Gvardiol, Davies; Kimmich, Bellingham; Gnabry, Musiala, Mané; Nkunku.


MË SHUME NGA Sport