Suedia dhe Danimarka mbyllin zonën rreth tubacioneve të sabotuara të gazit
Rajoni dhe Bota

Suedia dhe Danimarka mbyllin zonën rreth tubacioneve të sabotuara të gazit

ATSH-DPA

Ujërat rreth dy tubacioneve të çara të gazit rus në detin Baltik janë mbyllur si pjesë e një hetimi në vazhdim.

Roja Bregdetare suedeze rrethoi pesë milje detare (rreth nëntë kilometra).

Mbyllja do të thotë se është e ndaluar në atë zonë lëvizja e anijeve, ankorimi, zhytja dhe peshkimi.

Prokurori suedez Mats Ljungqvist tha se ”masa është e nevojshme për të hetuar më tej sabotimin e dyshuar të linjave ‘Nord Stream 1’ dhe 2 nga Rusia në Gjermani”.

Katër rrjedhje u raportuan në tubacione një javë më parë.

Ekspertët perëndimorë dyshojnë se ato janë bombarduar, me disa që fajësojnë Rusinë për ndërprerjen e gazit në shenjë proteste ndaj sanksioneve perëndimore për luftën në Ukrainë.

Kremlini nga ana e tij akuzon Perëndimin se hodhi në erë tubacionet.


MË SHUME NGA Rajoni dhe Bota