Rriten rastet me COVID në Kinë
Rajoni dhe Bota

Rriten rastet me COVID në Kinë

RTK

Shpërthime të Covid-it janë raportuar në disa qytete të mëdha, përfshirë kryeqytetin Pekinin dhe qendrën jugore tregtare Guangzhou.

Të mërkurën, vendi regjistroi 31,527 raste, numri më i lartë se nga kulmi prej rreth 28,000 i regjistruar në prill, kur qyteti më i madh Shangai u mbyll.

Rritja e rasteve vjen pasi bllokimet e rrepta po vazhdojnë të ndezin episode trazirash.

Politika e Kinës për zero Covid ka shpëtuar jetë në vendin me 1.4 miliardë njerëz, por gjithashtu ka dhënë një goditje ndëshkuese për ekonominë dhe jetën e njerëzve të zakonshëm.

Sidoqoftë, vala në rritje e rasteve vjen gjithashtu disa javë pasi vendi qetësoi paksa disa nga kufizimet e tij Covid.

Kina shkurtoi karantinën për kontakte të ngushta nga shtatë ditë në një strukturë shtetërore në pesë ditë dhe tre ditë në shtëpi, dhe ndali regjistrimin e kontakteve dytësore, gjë që lejoi shumë më tepër njerëz të shmangin karantinimin. Por përballë një rritjeje të përtërirë të rasteve në Pekin, si dhe vdekjeve të para nga virusi në muaj, zyrtarët kanë zbatuar tashmë disa kufizime në disa rrethe, me dyqane, shkolla dhe restorante të mbyllura.

Qyteti qendror i Zhengzhou do të zbatojë gjithashtu një bllokim efektiv për 6 milionë banorë nga e premtja, njoftuan zyrtarët.

Kina është ekonomia e fundit e madhe që ende ndjek një proces të çrrënjosjes së Covid me testime masive dhe rregulla bllokimi. Megjithatë raste të virusit tani po regjistrohen në 31 provinca.

Numri zyrtar i vdekjeve në Kinë ka mbetur i ulët në pak më shumë se 5,200 vdekje që nga fillimi i pandemisë.


MË SHUME NGA Rajoni dhe Bota