Stoltenberg: NATO nuk do tërhiqet zvarrë në luftën e Putinit
Rajoni dhe Bota

Stoltenberg: NATO nuk do tërhiqet zvarrë në luftën e Putinit

Rtsh

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka deklaruar se Aleanca e Atlantikut të Veriut nuk do të tërhiqet zvarrë në luftën e Putin. Stoltenberg u shpreh se Presidenti rus Vladimir Putin po përdor dimrin si armë dhe nëse ai fiton kjo vetëm do të forcojë liderët autoritarë që të përdorin forcën për të arritur qëllimet e tyre.

"Lufta e paligjshme e Rusisë në Ukrainë vazhdon të mbjellë vdekje dhe vuajtje çdo ditë. Ndërsa dimri intensifikohet, Rusia po bombardon infrastrukturën energjetike të Ukrainës. Ata po përpiqen të ngrijnë dhe të vdesin ukrainasit. Putini po përdor dimrin si armë. Ne nuk duhet ta lëmë atë të fitojë dhe NATO nuk do të jetë pjesë e konfliktit. Ne nuk do të tërhiqemi në luftën e Putinit", tha Stoltenberg.


MË SHUME NGA Rajoni dhe Bota