Agjencia amerikane: 125 pasgoditje deri më tani në Turqi
Foto/ CNN
Rajoni dhe Bota

Agjencia amerikane: 125 pasgoditje deri më tani në Turqi

V. Thaçi / RTKlive / CNN

Të paktën 125 pasgoditje me magnitudë 4.0 ose më shumë kanë ndodhur që nga tërmeti me magnitudë 7.8 që goditi Turqinë jugore të hënën në mëngjes me orën lokale, sipas Shërbimit Gjeologjik të Shteteve të Bashkuara.

Frekuenca dhe magnituda e pasgoditjeve po zvogëlohen siç pritej, ndërsa shkojmë më tej në kohën nga tërmeti fillestar. Megjithatë, pasgoditjet 5,0 deri në 6,0+ janë ende të mundshme dhe sjellin rrezik për dëmtime shtesë për strukturat që janë komprometuar nga tërmeti fillestar. Kjo sjell një kërcënim të vazhdueshëm për ekipet e shpëtimit dhe të mbijetuarit, raporton CNN.

Pasgoditjet shtrihen për më shumë se 400 kilometra (ose rreth 250 milje) përgjatë zonës së thyerjes që shpërtheu në Turqinë jugore, me orientim nga jugperëndimi në verilindje dhe që shtrihet nga Deti Mesdhe në brigjet veriore të Sirisë deri në provincën e Malatya.


MË SHUME NGA Rajoni dhe Bota