Rrathët e Evropës për refugjatët e ri dhe krizën pandemike

Rrathët e Evropës për refugjatët e ri dhe krizën pandemike

Janusz Bugajski

Ndërsa numri i rasteve të koronavirusit (COVID-19) vazhdon të rritet, një valë e re e refugjatëve të Lindjes së Mesme mund të derdhet përtej kufijve jugorë të Evropës. Dhe të dy kërcënimet mund të bashkohen në perceptimet e publikut, duke forcuar kështu zërat radikalë të djathtë dhe duke hapur për Kremlinin mundësi të reja për operacionet e dezinformimit dhe destabilizimit.

Ekonomistët llogarisin se nëse koronavirusi nuk përmbahet në javët në vijim, urgjenca shëndetësore mund të shkaktojë një recesion global aq të rëndë sa ai në vitin 2008. Tregjet e aksioneve janë të paqëndrueshme dhe ekonomia e Kinës, e dyta më e madhe në botë dhe një eksportues i madh, ka marrë një goditje e rëndë. Biznesi global po vuan për shkak të zinxhirëve të furnizimit të ndërprerë mes parashikimeve që kërkesa e konsumatorit mund të bjerë në mënyrë dramatike dhe të zhdukë mbi një trilion dollarë në vlerë nga ekonomia globale.

Frika për një pandemi e koronavirusit gjithashtu mund të shkaktojë konflikte politike, sociale dhe etnike. Dhe rrjedhja e refugjatëve nga Siria mund të sigurojë shumicën e municioneve. Me luftën e përshkallëzuar në Siri midis forcave turke, siriane dhe ruse, qeveria e Erdogan pretendon se ajo ka arritur kapacitetin e saj në thithjen e refugjatëve. Që nga dhjetori, rreth një milion civilë janë zhvendosur brenda Sirisë afër kufirit turk.

Turqia tashmë po pret mbi 3.7 milion refugjatë sirianë, si dhe migrantë nga vendet e tjera si Afganistani. Për të lehtësuar presionin, Ankaraja hoqi kufizimet e saj kufitare me BE, ndërsa shprehu zhgënjimin për mbështetjen e pamjaftueshme humanitare nga Brukseli në rivendosjen e refugjatëve sirianë. Autoritetet turke po kërkojnë gjithashtu ndihmën e NATO-s në luftë me forcat e qeverisë siriane dhe duke u zgjatur me aleatët rusë të Damaskut. Moska është bashkëpunëtore në përshpejtimin e një eksodi masiv civil nga provinca Idlib e Sirisë dhe hetuesit e OKB kanë akuzuar ushtrinë ruse për krime lufte në kryerjen e sulmeve ajrore pa dallim ndaj objektivave civile.

Vendimi i Ankarasë hap derën për një fluks të ri refugjatësh në Ballkan, diçka nga e cila kanë frikë të gjitha qeveritë e Ballkanit që nga lëvizjet masive të refugjatëve nëpër gadishull në vitin 2015. Kjo frikë përkeqësohet nga gjasat që Gjermania dhe shtetet e tjera të Evropës Perëndimore nuk do të akomodojnë më gjatë refugjatët dhe ata do të ngecen në rajon. Ankthet shtesë për epideminë e koronavirusit mund të nxisin zemërimin e publikut dhe armiqësinë ndaj migrantëve, ndërsa qeveritë nuk duan të humbasin popullaritetin ose të provokojnë paqëndrueshmëri duke hequr kontrollet kufitare ose duke u përpjekur për të integruar refugjatët.

Bullgaria ka vendosur rreth 1.000 trupa dhe pajisje ushtarake në kufirin me Turqinë për të parandaluar kalimet e paligjshme. Qeveria në Sofje ka pohuar se nuk do të lejojë asnjë refugjat në një kohë kur po rrit masat parandaluese kundër koronavirusit, me raste të reja që raportohen pothuajse çdo ditë në rajon. Greqia gjithashtu ka njoftuar kontrolle më të forta kufitare dhe ka bllokuar mijëra refugjatë të kalojnë kufirin tokësor me Turqinë. Kroacia, e cila aktualisht mban Presidencën e BE, ka shprehur mbështetje të plotë për Greqinë dhe Bullgarinë në mbylljen e kufijve të Bashkimit.

 

Ndjenjat anti-migruese dhe alarmet pandemike gjithashtu mund të shtyjnë islamofobinë në dëm të vendeve me shumicë myslimane si Shqipëria, Bosnje-Hercegovina dhe Kosova që kërkojnë pranimin në BE. Fobi shkaktojnë mekanizma mbrojtës siç janë ostracizmi, diskriminimi dhe përjashtimi. Dhe praktikuesit e politikës fobi, jo vetëm partitë ultra të djathta por edhe disa liderë politikë kryesorë, do të fitojnë tërheqje duke shfrytëzuar dhe bashkuar frikën e refugjatëve, epidemive, myslimanëve dhe terroristëve. Agjenda e zgjerimit të BE në Ballkanin Perëndimor mund të pësojë një pengesë tjetër të madhe.

Frika nga sëmundja është një arenë e pjekur për fushatat dezinformuese që mund të provokojnë dyshimin, mosbesimin, komplotet, protestat antiqeveritare dhe konfliktet sociale. Fuqitë ambicioze mund të shfrytëzojnë këto dobësi për të destabilizuar apo edhe ndërhyrë në shtetet fqinje. Moska po përhap sistematikisht dezinformimin në lidhje me origjinën e koronavirusit. Mediat e saj, trollet dhe agjentët e ndikimit po shpërndajnë thashethemet se virusi është zhvilluar në laboratorët e CIA-s dhe u lëshua në Kinë për të dobësuar ekonominë kineze. Teori të ngjashme të komplotit bio-terrorist u nxorën nga KGB-ja Sovjetike në vitet 1980 kur CIA u akuzua për zhvillimin e virusit HIV / Aids.

 

Nëse pandemia është përhapur në Evropë, Moska gjithashtu mund të pretendojë se pakicat e cenueshme që flasin rusisht po pushtohen, karantinohen dhe shtypen nga qeveritë fqinje. Kjo siguron rrugëdalje të reja për promovimin e konflikteve të brendshme ose madje edhe organizimin e ndërhyrjeve të veshura si ndihmë humanitare për të mbrojtur popullatat e supozuara të rrezikuara.

Paradoksalisht, frika në rritje për një ofendim kinez të blerjes ekonomike në Evropë mund të zvogëlohet për shkak të frikës së pandemisë. Nëse imunizimi nuk zhvillohet së shpejti kundër COVID-19, atëherë Pekini mund të gjendet në një pozitë më të dobët ekonomike për të zhvilluar Iniciativën e saj të Rripave dhe Rrugës (BRI) në të gjithë Eurasinë ose programin e tij 17 + 1 me Evropën lindore. Dhe vendet pritëse mund të jenë më pak të gatshëm të lidhin kontrata ekonomike të paparashikueshme me Kinën. Sidoqoftë, një përfundim i tillë nuk do të përfitojë nga shtetet e varfëra të Evropës Juglindore të cilët kanë kërkuar Kinën për investime. Ata tani do të gjenden me më pak mundësi në një kohë kur ekonomia e BE-së gjithashtu mund të kontraktojë për shkak të frikësimit të pandemisë.