Shtëpia e Serbisë në një botë ruse
   Opinionet e Janosh Bugajskit

Shtëpia e Serbisë në një botë ruse

Janusz Bugajski

Nën sundimin e Presidentit Aleksandar Vuçiq, Serbia po përpiqet dëshpërimisht të imitojë Rusinë. Ajo kërkon të jetë fuqia dominuese në Ballkanin Perëndimor dhe po imiton ideologjinë e Putinit "Bota Ruse" me një variant më të vogël të "botës serbe". Por problemi për Beogradin është i dyfishtë: axhenda e tij ekspansioniste do të rezistohet nga të gjithë fqinjët dhe agjencitë ndërkombëtare, ndërsa ndjekja e tij e "madhështisë" do të sigurojë që Serbia të bëhet gjithnjë e më e varur nga llogaritjet gjeopolitike të Rusisë.

Në axhendën e tij Bota Ruse (Russki mir), Kremlini deklaron një detyrim për të mbrojtur të gjithë folësit rusë ose njerëzit e lindur në Bashkimin Sovjetik dhe pasardhësit e tyre. Kjo përfshin të drejtën për të ndërhyrë në punët e shteteve fqinje dhe madje edhe domosdoshmërinë e pushtimit dhe ndarjes për të mbrojtur gjoja folësit rusë, siç është dëshmuar tashmë në Gjeorgji, Moldavi dhe Ukrainë.

Në versionin serb të "vëllait të vogël" të Srpski Svet, siç u deklarua kohët e fundit nga Ministri i Brendshëm Aleksandar Vulin, të gjithë serbët kanë të drejtë të jenë të bashkuar dhe të jetojnë së bashku në një shtet. Ashtu si rusët, serbët janë portretizuar si viktimat e shumëvuajtura, të cilat fuqitë e huaja armiqësore po komplotojnë për t’i asimiluar ose eliminuar. Prandaj Beogradi pretendon të drejtën për të mbrojtur serbët në Bosnje-Hercegovinë, Malin e Zi, Kosovë, Maqedoninë e Veriut dhe Kroaci. Përveç ndërhyrjes politike në emër të tyre, kjo nënkupton zgjerimin e një ushtrie të aftë për të siguruar interesat serbe përmes pushtimit të mundshëm ushtarak.

Si ish -ministër i propagandës për Slobodan Milošević, Vučić, është i aftë në taktikat e zhvilluara nga policia politike sovjetike, pajisjet e inteligjencës dhe mediat shtetërore për të shtrembëruar realitetin dhe mobilizuar qytetarët kundër armikut imagjinar. Dhe vetëm në rast se shumë perëndimizma janë shkatërruar mbi Vuçiqin, përkrahësit dhe operativët e Putinit janë gati të ngurtësojnë shtyllën kurrizore të tij dhe të ofrojnë propagandën dhe agjitacionin e nevojshëm për të trazuar popullsinë serbe.

Serbia e Vuçiqit vepron si një vëlla ose një vëlla mbrojtës ndaj Rusisë, duke e parë "vëllain e saj të madh" si një udhëheqës të ashpër dhe të mençur që mund të ndihmojë të rinjtë të arrijnë ambiciet e tij rajonale. Por nën këtë sipërfaqe vëllazërore, Kremlini po manipulon Beogradin për t'i shërbyer qëllimeve të tij gjeopolitike përmes një marrëdhënieje të pabarabartë të bazuar në katër varësi: diplomatike, ekonomike, ushtarake dhe politike.

Serbia është diplomatike e Rusisë dhe Beogradi ka premtuar besnikërinë e saj ndaj Moskës. Ndër aktet e tjera të nënshtrimit, qeveria është zotuar se kurrë nuk do të vendosë sanksione ekonomike ndaj Rusisë, pavarësisht thirrjeve nga Bashkimi Evropian që Serbia duhet të harmonizojë politikën e saj të jashtme me atë të bllokut nëse është serioze për anëtarësimin. Ndryshe nga Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria, Serbia nuk iu bashkua embargos perëndimore ndaj Rusisë pas aneksimit të Krimesë nga Ukraina ose arrestimit të udhëheqësit të opozitës ruse Alexei Navalny. Beogradi me sa duket nuk e shikon Ukrainën si një shtet vëllazëror sllav dhe mirëpret eleminimin e disidentëve politikë.

Për Kremlinin, "bota serbe" e vogël po bëhet pjesë e një "bote ruse" shumë më të madhe dhe pret që administrata e Vuçiqit të tregojë mirënjohjen e saj. Vuçiq duket se i detyrohet përgjithmonë Putinit për bllokimin e hyrjes së Kosovës në Kombet e Bashkuara dhe refuzimin e njohjes së pavarësisë së saj. Kryetari i parlamentit Ivica Daçiç e ka vlerësuar Rusinë si aleatin më të mirë të Serbisë që mbron "integritetin territorial" të saj dhe e mbron atë në forume ndërkombëtare. Në kontrast të plotë me qeverinë e nënshtruar aktuale në Beograd, komunisti Tito i qëndroi arrogancës së Moskës dhe i rezistoi me sukses Stalinit. Edhe Milošević ruajti pavarësinë e tij nga Rusia dhe shfrytëzoi Jelcin në avantazhin e tij kundër fuqive perëndimore.
Varësia ekonomike e Serbisë nga Rusia vazhdon të zgjerohet, veçanërisht në fushën e energjisë. Në janar 2021, Beogradi kundërshtoi thirrjet e SHBA për të zvogëluar varësinë nga energjia ruse dhe për të diversifikuar furnizimet e saj. Në vend të kësaj, ajo zyrtarisht nisi një lidhje të re gazi përmes Bullgarisë dhe Turqisë me një seksion prej 400 kilometrash të gazsjellësit Rrjedha Turke për gazin rus që do të kalojë Serbinë drejt Hungarisë dhe Bosnje-Hercegovinës. Serbia deri më tani ka marrë gaz rus nëpërmjet Hungarisë dhe Ukrainës, por Moska synon të anashkalojë Ukrainën në mënyrë që të zbrazë buxhetin e saj, të mbytë ekonominë e saj dhe të zvogëlojë rolin e saj si një shtet tranzit i energjisë në Evropë. Serbia varet pothuajse tërësisht nga furnizimet me energji ruse dhe kjo forcon kontrollet e Rusisë mbi shtetin ballkanik.

Në frontin ushtarak, Serbia duket se po ndjek komandat e Kremlinit. Mbi të gjitha, Moska është e bindur se çdo lëvizje serbe drejt anëtarësimit në NATO nuk do të tolerohet dhe mund të rezultojë në zëvendësimin e Vuçiç. Serbia po pastrohet si një post ushtarak i fuqisë ruse dhe është armatosur me aeroplanë luftarakë, tanke dhe sisteme kundërajrore. Vuçiq kohët e fundit vizitoi një njësi të mbrojtjes ajrore pranë Beogradit, e cila ishte e pajisur me sistemin rus Pantsir-S1, i krijuar për të mbrojtur objektivat në tokë nga raketat e lundrimit, dronët dhe avionët me fluturim të ulët. Dhe sigurisht "qendra humanitare" ruso-serbe në Niš shërben si një strukturë e inteligjencës dhe operacioneve speciale për Moskën.

Përforcimi ushtarak i Serbisë shihet me shqetësim nga të gjitha shtetet fqinje. Për Putinin, Serbia ofron një mundësi të vlefshme për të nxitur konflikte dhe madje për të shkaktuar përplasje të armatosura në Ballkanin Perëndimor për të tërhequr vëmendjen nga zonat e konfliktit që inxhinierët e Moskës në Ukrainë, Gjeorgji dhe Bjellorusi, dhe për të maskuar trazirat në rritje në vetë Federatën Ruse. Në një moment, Vuçiq mund të shtyhet ose provokohet në një konfrontim ushtarak me pretekstin e mbrojtjes së "botës serbe" të vogël dhe madje mund t'i bëjë thirrje "botës ruse" më të madhe për ndihmë.

Varësia e qeverisë Vuçiq nga miratimi politik i Moskës po përshkallëzohet gjithashtu. Mbështetja e Kremlinit për grupet e ndryshme nacionaliste, ndikimi i saj i gjerë në hapësirën e informacionit të Serbisë dhe depërtimi i tij i spiunazhit në institucionet kryesore synon ta mbajë Vuçiçin nën kontroll. Grushti i shtetit në Malin e Zi në tetor 2016 ishte një përpjekje për të larguar qeverinë pro-NATO-s në Podgoricë dhe një sinjal për Vuçiqin se Kremlini mund ta zëvendësojë atë nëse largohet nga orbita ruse. Duke iu dorëzuar Putinit në çdo fushë kryesore, Serbia në fakt është bërë një viktimë e vullnetshme e politikave të Moskës.


Bast-Trade
AlbiMall
Eurokoha
Vjosa