Si imperializmi rus mund ta rrëzonte Putinin
   Opinionet e Janosh Bugajskit

Si imperializmi rus mund ta rrëzonte Putinin

Janusz Bugajski

Presidenti rus Vladimir Putin e ka fokusuar mbështetjen e tij të brendshme në rritjen ekonomike dhe rivendosjen e "Botës Ruse". Me ekonominë ruse në një gjendje të ngathët, Kremlini duket gjithnjë e më shumë e mundshme të sulmojë një ish-fqinj Sovjetik për të ringjallur letrat kredenciale të tij perandorake. Dymbëdhjetë vjet më parë, Rusia pushtoi Gjeorgjinë për të larguar vëmendjen e publikut nga kriza financiare e vitit 2008 dhe në vitin 2014 pushtoi Ukrainën për të ndihmuar në prishjen e protestave në rritje kundër sundimit të Putinit. Një përzierje faktorësh do t'i bëjë muajt e ardhshëm veçanërisht të rrezikshëm për fqinjët e Rusisë, por edhe për vetë Rusinë. 

Një politikë e jashtme pohuese mund të largojë vëmendjen nga rreziku i rënies ekonomike të Rusisë, dhe pandemia globale ofron një mundësi unike strategjike. Kryeqytetet perëndimore janë të preokupuar nga kriza shëndetësore dhe pasojat e saj ekonomike. Për më tepër, Sh.B.A përballet me konvulsione sociale dhe ekonomike në mes të një zgjedhje thellësisht përçarëse. Putin urgjentisht do të kërkojë një veprimtari të huaj, veçanërisht pasi ai mund të përballet me një administratë më luftuese nëse ish Zëvendës Presidenti Joe Biden bëhet president. Edhe pse ekipi amerikan i sigurimit kombëtar është larguar kundër agresionit të Rusisë, Putin e percepton Trump si më të përshtatshëm. Nëse Trump rizgjidhet, Putin do të kërkojë një marrëveshje madhështore që do të pranojë pushtimet e reja të Rusisë.

Kremlini ka disa mundësi fyese përgjatë kufijve të saj të gjatë evropian dhe Azisë Qendrore. Megjithëse Moska aspiron të kapë Kazakistanin verior, të banuar nga një popullsi e madhe etnike ruse, një operacion i tillë do të ishte i zgjatur dhe shkatërrues dhe do të tjetërsonte aleatët e tjerë të Rusisë në Azinë Qendrore. Një sulm i drejtpërdrejtë ndaj një anëtari të NATO-s që përmban popullsi të konsiderueshme ruse-folëse, të tilla si Estonia ose Letonia, mund të jetë joshëse, por kjo ka të ngjarë të provokojë një përgjigje amerikane për të mbrojtur aleatët e saj. Vendet jashtë NATO-s që janë më të rrezikuara, pasi ato nuk posedojnë një mburojë të sigurisë shumëkombëshe.  

Ukraina mbetet kryesore për axhendën neo-perandorake të Moskës. Pavarësia e saj dhe integrimi perëndimor ekspozojnë pretendimet mashtruese të Rusisë ndaj historisë, identitetit, kulturës dhe territorit të vendit. Megjithëse Rusia pushtoi Krimen e Ukrainës dhe pjesë të rajonit lindor të Donbas, Moska nuk ka arritur ta detyrojë Kievin të futet nën kontrollin e saj. Prandaj Putin po peshon disa mundësi për të bërë një sulm tjetër mbi sovranitetin e saj. Këto përfshijnë një ofensivë të re për të zgjeruar Donbasin e mbajtur me prokurë pasi pretendojnë se procesi i Minsk është shembur, apo edhe aneksimi i drejtpërdrejtë i "republikave të njerëzve" të Donetsk dhe Luhansk. 

Një mundësi tjetër realiste është një operacion i maskuar humanitar për të siguruar ujë për Krime të dëmtuara nga thatësira. Kjo do të përfshijë kapjen e pjesës më të madhe të bregdetit jugor të Ukrainës nga deti Azov në qytetin kryesor port të Odessa. Një operacion i tillë do të bllokonte hyrjen e Ukrainës në Detin e Zi dhe do të mbytë më tej ekonominë e vendit. Ajo gjithashtu do të kërcënonte drejtpërdrejt aleatin e NATO-s, Rumaninë, si dhe rrugët e transportit tregtar të Detit të Zi dhe platformat e energjisë. Rusia ka vendosur 150,000 trupa dhe më shumë se 100 anije luftarake në një gjendje alarmi të lartë pranë kufijve të Ukrainës dhe po zhvillon një seri ushtrimesh sulmuese. Moska pretendon se po krijon siguri ushtarake kundër kërcënimeve terroriste, por objektivi duket më ogurzi.

Një perspektivë e afërt është thithja e Bjellorusisë, e shikuar në Moskë si tokë ruse me një sens të rremë të identitetit kombëtar. Preteksti i rritjes së trazirave në Bjellorusi dhe zgjedhjeve të diskutueshme presidenciale më 9 gusht mund t'i japin mundësi Putinit të pozojë si çlirimtar kombëtar nga sundimi autokratik i Aleksandër Lukashenko. Askush nuk mund të supozohet se rënia e Lukashenko do të paralajmërojë një qeveri demokratike pro-perëndimore në Minsk. Përkundrazi, Moska do të përpiqet të sigurojë se Bjellorusia nuk ndjek rrugën e Ukrainës dhe Gjeorgjisë drejt institucioneve perëndimore.

Por, pavarësisht llogaritjeve të tij, ndërtimi i perandorisë së Putinit mund të ketë edhe zjarr në shtëpi. Deri më tani, kundërshtimi i hapur ndaj Moskës është revoltuar rreth ankesave specifike - qoftë humbja e tokës nga Ingushetia, largimi nga detyra i një guvernatori popullor në Khabarovsk në Lindjen e Largët, ulja e të drejtave gjuhësore midis etnikës jo ruse ose ndotjes së mjedisit larg në rajonet veriore. Paradoksalisht, në vend që të largojë vëmendjen nga problemet e brendshme, një ofendim i huaj mund të përkeqësojë dhe përqendrojë zemërimin e publikut. Një arratisje e kushtueshme që varfëron dhe izolon më tej Rusinë mund të ndihmojë në bindjen e sektorëve të mëdhenj të popullatës ruse se e vetmja zgjidhje është rrëzimi i Putinit.


Bast-Trade
AlbiMall
Eurokoha
Vjosa