Cikloni godet Greqinë! Ndodh e paparashikueshmja, ‘shpëton’ Athina

Cikloni godet Greqinë! Ndodh e paparashikueshmja, ‘shpëton’ Athina

Cikloni “Ianos” ka goditur brigjet e Greqisë mëngjesin e sotëm duke sjellë dëmtime në ishujt e Kefalonisë dhe Zakynthos.

Sipas medias greke, cikloni goditi brigjet në orën 04:00 të mëngjesit, duke ndërruar intenerar nga sa ishte parashikuar, transmeton TCH.

Meteorologët zbuluan se cikloni nuk ka vijuar në drejtim të Atikës dhe përmes Greqisë, ndërsa do të qëndrojë për 6 deri në 9 orë në gjirin e Patras. Më pas do të do të vijojë në jug të Greqisë, pikërisht në zonën e Mesinisë dhe më pas në perëndim të Kretës.

Cikloni ka krijuar erëra me shpejtësi rreth 90 km/h sipas meteorologëve.