Dy të vdekur dhe një i zhdukur, nga një ciklon që goditi Greqinë

Dy të vdekur dhe një i zhdukur, nga një ciklon që goditi Greqinë

Dy njerëz kanë vdekur dhe një tjetër raportohet të jetë zhdukur pasi një ciklon i rrallë mesdhetar goditi Greqinë gjatë natës të së premtes.

Sipas Euronews, përcjell Telegrafi, stuhia me forcë uragani zbriti në ishujt perëndimorë të vendit, duke sjellë reshje shiu dhe erë, duke shkaktuar përmbytje, rrëshqitje toke dhe ndërprerje të energjisë elektrike në ishujt Kefalonia, Zakynthos dhe Ithaca dhe pjesë të tjera të vendit.

Autoritetet identifikuan dy viktimat si një grua e moshuar e gjetur e vdekur në shtëpinë e saj të përmbytur dhe një bari 63-vjeçar i cili u përfshi nga ngritja e ujërave të përmbytjes në rajonin qendror grek të Thesalisë.

Lexo po ashtu:

Një stuhi në stilin e uraganit godet disa ishuj në Greqi – pamje që tregojnë dëmet e shkaktuara

Ata thanë një grua që injoroi udhëzimet e zjarrfikësit dhe policisë për të mos u larguar nga një zonë e rrezikuar.

Shërbimi i zjarrfikësve i vendit tha të shtunën herët se kishte pranuar pothuajse 2,500 thirrje nga banorë të bllokuar në Greqinë qendrore dhe perëndimore ose rreth heqjes së pemëve të rëna që bllokonin rrugët ose kishin shkaktuar dëme materiale.