Si ta mposhtim Vladimir Putinin?
   Opinionet e Janosh Bugajskit

Si ta mposhtim Vladimir Putinin?

Shkruan: Janusz Bugajski

Edhe pse shumë udhëheqës perëndimorë mund të pretendojnë se nuk janë në luftë me Rusinë, Presidenti rus Vladimir Putin e ka bërë të qartë se Rusia është në luftë me Perëndimin. Një seri veprimesh agresive gjatë dekadës së kaluar nuk lënë asnjë dyshim se Kremlini po lufton me interesat perëndimore dhe synon të zgjerojë shtetin rus në kurriz të fqinjëve të tij.

Armët e grumbulluara pranë kufijve të Ukrainës dhe në Krime të okupuar janë një vazhdim i luftës kundër fqinjit më të çmuar të Rusisë. Një shtet i pavarur dhe i suksesshëm ukrainas jo vetëm që zhyt ambicien perandorake të Rusisë; ai gjithashtu shërben si një model demokratik që mund të frymëzojë qytetarët e Rusisë për të zëvendësuar autokracinë e tyre kleptokratike. Në përgjigje të sulmeve kibernetike dhe dezinformimit të Moskës në SHBA, administrata e Biden ka vendosur sanksione të reja ekonomike. Institucionet financiare të SHBA do të bllokohen nga blerja e obligacioneve ose fonde të huazimit te Banka Qendrore e Rusisë, Fondi Kombëtar i Pasurisë dhe Ministria e Financave.

Problemi është se autoritetet ruse kanë mësuar të jetojnë me ndëshkime të kufizuara financiare sepse nuk kërcënojnë mbijetesën e regjimit të Putinit. Nëse Uashingtoni do të parandalojë në mënyrë efektive agresionin e Kremlinit, Putini ose duhet të humbasë një luftë ose të humbasë besueshmërinë. Për të shmangur konfliktin ushtarak, Uashingtoni duhet të forcojë përgatitjet e tij.

Putini nuk është një sulmues vetëvrasës xhihadist dhe elita ruse nuk dëshiron të humbasë pasuritë që vazhdon të vjedhë nga publiku përmes një lufte shkatërruese me NATO-n. Moska do të tërhiqet nëse sheh vendosmëri aleate për të mbrojtur kufijtë e saj nga Arktiku në Detin e Zi. Uashingtoni duhet të forcojë krahun lindor të NATO-s dhe të demonstrojë se mund të vendosë me shpejtësi një forcë të konsiderueshme ushtarake për të ndaluar çdo inkursion rus në territorin e NATO-s.

Gjenerali amerikan Tod Wolters, komandanti suprem i aleatëve në Evropë, ka paralajmëruar me të drejtë se nëse dështon parandalimi, NATO është e gatshme t'i përgjigjet agresionit "me peshën e plotë të aleancës transatlantike". Në rastin e Ukrainës, e cila nuk është ende anëtare e NATO-s, Rusia po përdor një hile të thjeshtë psikologjike - duke përshkallëzuar kërcënime ushtarake, ajo kërkon përparësi nga de-përshkallëzimi.

Me Kieven duke mbrojtur me vendosmëri të drejtën e saj sovrane për të rifituar të gjitha territoret e okupuara, Moska bën presion për ringjalljen e marrëveshjes së Minskut në mënyrë që të legjitimojë entitetet separatiste në Donbas të okupuar. Kremlini dëshiron që administrata e Biden të nxjerrë koncesione nga Kievi në mënyrë që të shmangë luftën e gjerë që Moska po kërcënon tani.

Putini nuk do të nisë një pushtim të drejtpërdrejtë të Ukrainës nëse beson se SHBA dhe aleatët e saj të NATO-s do të sigurojnë pajisje, inteligjencë, logjistikë dhe ndihmë tjetër për ushtrinë e Ukrainës që do të rezultojë e kushtueshme për forcat ruse. Në të njëjtën kohë, Putini do të humbasë besueshmërinë nëse nuk mund të fitojë asnjë lëshim nga Kievi ose Uashingtoni dhe tërhiqet ushtarakisht. Kjo jo vetëm që do të shfryjë reputacionin e tij ndërkombëtar; kjo gjithashtu mund të zbehë mbështetjen për politikat e tij në shtëpi.

Një përgjigje e ashpër politike nga Uashingtoni është thelbësore për të detyruar Putinin të heqë dorë nga aventurat e tij të kushtueshme të huaja dhe të përballet me problemet e tij në rritje në familje. Putini nuk duhet të marrë një samit dhuratash me Presidentin Biden në të cilin ai mund të paraqitet si një udhëheqës i respektuar botëror. Kontrollet e armëve bërthamore ose marrëveshjet për çështje të tjera të sigurisë nuk kërkojnë një samit. Arsyeja e vetme konstruktive për një samit do të ishte si një formë e "diplomacisë së fuqisë" në të cilën Biden shqipton veprimet dashakeqe të Rusisë dhe pohon se SHBA nuk do të reagonin më thjesht, por do të ndërmerrnin hapa paraprakë.

Putinit mund t'i ofrohet një marrëveshje për të ndaluar përmbysjen e Perëndimit në këmbim të mos sanksioneve të mëtejshme. SHBA ka nevojë për një "parandalues ​​sanksionesh" për të shoqëruar parandalimin ushtarak të NATO-s. Mund të lëshohet një listë e gjerë e masave që do të minonin vërtet ekonominë ruse dhe elitat e saj. Do të shkaktohej nëse Moska kryente ndonjë shkelje tjetër të madhe ndërkombëtare. Kjo mund të përfshijë shkëputjen e Rusisë nga rrjeti i pagesave financiare SWIFT, sanksionimin e të gjitha korporatave të lidhura me Kremlinin dhe ngrirjen e aseteve të huaja të të gjithë rrethit të ngushtë të Putinit dhe oligarkëve të lidhur.

Politikanët perëndimorë kanë argumentuar prej kohësh se ata nuk duan të lëndojnë qytetarët rusë, por vetëm për të ndëshkuar elitën. Problemi është se në sistemin e pushtetit të Rusisë, elita gjithmonë u kalon dhimbjen qytetarëve të zakonshëm dhe kryesisht i shpëton ndikimit të sanksioneve relativisht të vakëta.

Duke vendosur sanksione më gjithëpërfshirëse financiare, publiku rus më në fund do të ketë një shans për të ndikuar në regjimin kur ekonomia përkeqësohet në një pikë të tillë që zgjidhja e vetme do të jetë përmbysja e saj. Nëse ukrainasit mund të përmbysin një regjim të korruptuar dhe autokratik, atëherë pse jo rusët?


Bast-Trade
AlbiMall
Eurokoha
Vjosa