Arrihet marrëveshje për hyrjen e Alternativës në Qeverinë e Maqedonisë
Rajoni dhe Bota

Arrihet marrëveshje për hyrjen e Alternativës në Qeverinë e Maqedonisë

Kryeministri në dorëheqje i Maqedonisë Veriore Zoran Zaev dhe kryetari i Alternativës Afrim Gashi arritën sot marrëveshje parimore për pjesën programore të bashkëpunimit të mundshëm.

Siç është bërë e ditur nga Qeveria e Shkupit, janë duke u konsultuar për zgjidhje dhe qëndrime rreth përgjegjësisë që duhet të merret para qytetarëve.

U theksua se duhet të vazhdojë reforma dhe kursi evropian për të cilin janë të vendosur qytetarët dhe shteti dhe se në këto momente më e rëndësishmja është stabiliteti i institucioneve shtetërore që i shërbejnë qytetarëve. Kjo, siç thuhet, do të ofrojë zgjidhjet më të mira për sfidat më të mëdha aktuale, siç është pandemia e virusit koronar dhe kriza globale energjetike.

Para takimit, Zaev nuk ka dashur të komentojë kërkesën e Alternativës për të hyrë në qeveri, ndërsa Gashi ka thënë se angazhimi i partisë së tij është që t'i jepet mundësia për të dalë nga kriza politike, energjetike dhe shëndetësore, si dhe për të ndihmuar vendin. të mos humbasë shansin historik për të nisur negociatat për anëtarësimin në BE".

Ky është takimi i dytë mes Zaevit dhe Gashit, pasi më 19 nëntor u diskutua për kushtet dhe rolin e Alternativës në shumicën e re parlamentare, ndërsa vendimi përfundimtar u la në dorë organeve të partisë.

Kryesia e Alternativës të premten autorizoi Gashin që të fillojë bisedimet me të gjithë aktorët politikë, kryeministrin dhe një kryeministër të ri të mundshëm për të parë se cili është koncepti i tyre për tejkalimin e krizës politike, të huajt, por iu dha legjitimiteti për të negociuar shumicën parlamentare.


APR
Romay Lift

MË SHUME NGA Rajoni dhe Bota