Raportohet për 13 civilë të vrarë nga granatimet ruse në Ukrainë
Rtklive
Rajoni dhe Bota

Raportohet për 13 civilë të vrarë nga granatimet ruse në Ukrainë

REL

Guvernatori i rajonit qendror ukrainas të Dnipropetrovskit, tha se 13 civilë janë vrarë në granatimet ruse gjatë natës në Nikopol dhe Maranets.

Sipas guvernatorit, 11 persona janë plagosur, pesë prej të cilëve janë në gjendje serioze.

Kreu i administratës shtetërore në rajonin e Dnipropetrovskit, Valentyn Reznichenko, tha se dy viktima, ndonëse u dërguan në spitalin e Maranetsit, vdiqën më vonë nga plagët e marra.

Reznichenko e përshkroi skenën e sulmit në afërsi të lumit Dniepër.

“Kemi pasur një natë të tmerrshme... Njëmbëdhjetë të vdekur... Të gjithë njerëz paqësorë”, tha ai në një postim në Telegram. Më vonë ai njoftoi se numri i viktimave ka arritur në 13.

“Është e vështirë që të nxjerrim trupat nga rrënjojat”, shtoi ai.

Zona ku ka ndodhur sulmi është rreth 20 kilometra në anën e kundër të lumit Dinepër nga centrali bërthamor i Zaporizhjas. Ky central është marrë nën kontrollin rus që në ditët e para të pushtimit që nisi më 24 shkurt.

Por, granatimet në Maranets kanë qenë më të ashpra, teksa është dëmtuar një ndërtesë banimi 20-katëshe, shkolla, një konvikt dhe një qendër kulturore.


MË SHUME NGA Rajoni dhe Bota