Rreth një milion njerëz mbesin pa energji elektrike në Florida
Rajoni dhe Bota

Rreth një milion njerëz mbesin pa energji elektrike në Florida

rtsh.al

Më shumë se 800,000 pa energji elektrike në Florida ndërsa uragani Ian arrin në tokë

Tetë qarqe po provojnë ndërprerje të konsiderueshme të energjisë, më e keqja prej tyre në kontenë Lee, ku më shumë se 300,000 banorë janë pa energji elektrike.

Kompania Florida Power & Light ka më shumë klientë pa energji në më shumë se 509,000. Numri i përgjithshëm i ndërprerjeve në faqen e internetit është rritur me shpejtësi gjatë gjithë të mërkurës, ndërsa Ian iu afrua tokës.

Moti në shtetin Sunshine vazhdoi të ishte më i ashpër të mërkurën. Disa shërbime të urgjencës kanë njoftuar se reaguesit e parë nuk do t'u përgjigjen thirrjeve të 911 derisa të kalojë moti.

Qendra Kombëtare e Uraganeve të mërkurën tregoi se Ian kishte shpejtësi të erës 155 mph, dy milje në orë më pak se një uragan i kategorisë 5. Qendra përditësoi parashikimet për valët e stuhisë nga uragani, duke thënë se disa zona mund të shihnin deri në 18 këmbë në përmbytje të stuhisë.

Guvernatori i Floridës Ron DeSantis flet gjatë një konference për shtyp në Qendrën e Operacioneve Emergjente të Kontesë tha të mërkurën se do të ishte një "ditë e keqe, e keqe, dy ditë" për Florida.

Më shumë se 2 milionë njerëz janë nën urdhra evakuimi, sipas guvernatorit, dhe janë inkurajuar të shkojnë në një zonë më të lartë. Shumë aeroporte janë mbyllur dhe mijëra fluturime janë anuluar për shkak të Ian.

Stuhia mbërriti rreth 20 milje (30 kilometra) në perëndim të Punta Gorda, Florida, me erëra maksimale të qëndrueshme prej 150 milje në orë (240 kmh).


MË SHUME NGA Rajoni dhe Bota