38 të vdekur në një fabrikë në provincën Henan
Rajoni dhe Bota

38 të vdekur në një fabrikë në provincën Henan

RTK

Në Kinë të paktën 38 të vdekur në provincën Henan. Autoritetet locale njoftuan se shkak i vdekjeve ishte zjarri i cili kishte kapluar ndërtesën në qytetin Anyang. U njoftua se zjarri kishte shpërthyer pak minuta pas orës 16:20 në mesditën e së Hënës.

Ekipet emergjente menjëherë kanë reaguar kështu duke e bërë të mundur shuarjen e zjarrit pas disa orësh intervenim. U bë e ditur se dy përsona me lëndime minimale janë dërguar për trajtim mjekësor dhe mbetën jashtë rrezikut për jetë.

Mjetët të cilat u përfshin nga flaka në fabrikë përfshinin rroba, plastic, orendi sipas autoriteteve. Zyrtarë të komitetit për siguri nga Ministria e emergjencave ka inspektuar vendin e ngjarjes qysh në orët e para të mengjesit të se martës. Të dyshuarit rreth incidentit janë dërguar për hetim policor.


MË SHUME NGA Rajoni dhe Bota