Tërmeti me magnitudë 5.9 godet Turqinë
Rajoni dhe Bota

Tërmeti me magnitudë 5.9 godet Turqinë

RTSH

Të paktën 50 persona u plagosën, njëri prej tyre në gjendje të rëndë, nga një tërmet me magnitudë 5.9 që goditi Turqinë veriperëndimore. Epiqendra e tërmetit ndodhej rreth 170 kilometra në lindje të Stambollit, qytetit më të madh të vendit.

Në vendin e ngjarjes janë dërguar ekipet e AFAD-it dhe Gjysmëhënës së Kuqe nga Düzce, Ankaraja, Istanbuli, Bursa, Bolu, Sakarya, Zonguldaku, Kocaeli dhe se ekipet e Grupit për Përcaktimin e Dëmit të Fatkeqësisë kanë filluar punimet për përcaktimin e dëmit.

Banorët e panikosur kanë dalë në rrugë mes frikës së shembje së banesave.

Turqia ndodhet në krye të disa pllakave tektonike dhe aktiviteti sizmik në vend është intensiv. Një nga tërmetet më të fuqishme të viteve të fundit, në tetor 2020 në Izmir (Izmir), në bregdetin turk në Egje, mori jetën e mbi 100 personave.

Në janar 2000, një tërmet me magnitudë 6.8 goditi Elazigun, duke vrarë mbi 40 njerëz. Në nëntor 1999, një tërmet me magnitudë 6.3 vrau rreth 900 njerëz në rajonin e Dujes.Në shtator të të njëjtit vit, një tërmet shumë i fortë me magnitudë 7.4 vrau të paktën 17,100 njerëz rreth qytetit industrial të Nicomedia (Izmit), rreth 130 kilometra larg.

Sizmologët kanë paralajmëruar së fundmi se ekziston mundësia që një tërmet i fortë të godasë Stambollin, qytetin më të madh të Turqisë, në të ardhmen e afërt.


MË SHUME NGA Rajoni dhe Bota