Qindra fluturime të anuluara nga grevat në aeroportet gjermane
Rajoni dhe Bota

Qindra fluturime të anuluara nga grevat në aeroportet gjermane

ATSH-DPA

Qindra fluturime u anuluan në disa aeroporte në Gjermani sot pasi punëtorët lanë punën e tyre në valën e fundit të aksioneve të sindikatave për të goditur ekonominë më të madhe të Evropës.

fluturimeve, sipas operatorëve të aeroportit.

”Rreth 76 000 pasagjerë u prekën nga greva”, deklaroi shoqata e aeroporteve ADV.

Në aeroportin Karlsruhe-Baden-Baden, i cili duhej të ishte prekur nga grevat, fluturimet u kryen normalisht. Stafi nga kompanitë e tjera që nuk ishin në grevë vazhduan operacionet e fluturimit, tha Union Verdi.

Verdi ka bërë thirrje për greva pasi bisedimet për pagat në sektorin e sigurisë së aviacionit mbeten të pafrytshme dhe mosmarrëveshja për pagat në sektorin publik vazhdon.


MË SHUME NGA Rajoni dhe Bota