Tërmeti 6.8 ballë godet Ekuadorin, të paktën 15 të vdekur
Rajoni dhe Bota

Tërmeti 6.8 ballë godet Ekuadorin, të paktën 15 të vdekur

RTK

Së paku 15 persona kanë humbur jetën përderisa dhjetëra të tjerë janë lënduar si pasojë e një tërmeti të fuqishëm që goditi bregdetin e Ekuadorit. Sipas zyrtarëve, ekziston mundësia se numri i viktimave mund të rritet.

Autoritetet në Ekuador kanë thënë se së paku 15 persona kanë humbur jetën ndërsa dhjetëra të tjerë janë lënduar si pasojë e një tërmeti të fuqishëm që goditi pjesët bregdetare të këtij vendi latino-amerikan.

Sipas zyrtarëve, tërmeti, i fuqisë 6.8 në shkallën e Rihterit, goditi rreth orës 17, sipas kohës lokale, në provincën El Oro, e cila është edhe më e goditura nga tërmeti, epiqendra e së cilit ishte 80 kilometra larg qytetit të dytë në vend Guayaquil

Ekipet emergjente kanë thënë se numri i viktimave mund të vazhdon të rritët pasi që dëmet në infrastrukturë nënkuptojnë se shpëtimtarët ende nuk kanë arritur tek të gjitha pjesët e goditura të rajonit- njëkohësisht autoritetet lokale thanë se specialistët janë duke tentuar të përllogarisin nivelin e dëmeve.


MË SHUME NGA Rajoni dhe Bota