Super-jahti 110 milionë dollarësh që duket si ajsberg

Super-jahti 110 milionë dollarësh që duket si ajsberg

Jahtet shpesh duken sikur lëvizin me “shpejtësi akullnajore”, por tani ekziston një superjaht që e merr atë krahasim me një nivel krejt të ri.

Sipas mediave të huaja, bëhet fjalë për “Fata Morgana”, anijen e jashtëzakonshme 110 milionë dollarëshe, rreth 70 metra të gjatë, të krijuar për të evokuar peizazhin e Arktikut.

Siç thuhet tutje, jahti është bërë në përpjekje për të rritur ndërgjegjësimin për ndryshimet klimatike – konkretisht, ujërat e shkrirë rishtas të Polit të Veriut, mbi të cilat së shpejti do të lundrojnë.

“Fata Morgana” — që fjalë për fjalë do të thotë “mirazh” – është ideja e dizajnit dhe artistit me qendër në Monako, George Lucian, i cili është i njohur për serinë e tij të anijeve “me koncepte radikale”.

Frymëzuar nga forma e akullit, koncepti ka një hark që i ngjan një grupi gurësh të mbuluar nga dëbora dhe një ashpërsi e cila që ngjanë me një strukturë të madhe qelqi në formë ajsbergu.

Anija, e cila aktualisht është ende vetëm një koncept, është projektuar të jetë emetim ultra të ulët të gazrave dhe do të pajiset me një velë gjigante për të ndihmuar në shtytjen e anijes dhe kursimin e karburantit.

“Fata Morgana” do të ketë gjithashtu sensorë të teknologjisë së lartë, të aftë për të monitoruar temperaturën e ujit dhe transmetimin e informacionit në organizatat përkatëse ndërkombëtare.

Në bord, ka akomodim për gjithsej 12 të ftuar dhe 18 anëtarë të ekuipazhit, përfshirë një pilot, instruktorë dhe staf të sigurisë.

Detarët mund të shijojnë pishinën e jashtme dhe një “vëzhgues” me pamje të pakrahasueshme të qiellit.

Ekziston gjithashtu një “pistë për helikopter” nëse mysafirët kanë nevojë për transport për në Arktik dhe anasjelltas.


MË SHUME NGA Kuriozitete