Anija e humbur e Shackleton-it gjendet në Antarktik pas 107 vjetësh
   Kuriozitete

Anija e humbur e Shackleton-it gjendet në Antarktik pas 107 vjetësh

Shkencëtarët kanë gjetur dhe filmuar një nga mbytjet më të mëdha të anijeve të pazbuluara ndonjëherë, 107 vjet pasi u mbyt.

Endurance, anija e humbur e eksploruesit të Antarktikut Ernest Shackleton, u gjet në fundjavë në fund të detit Weddell.

Anija u shtyp nga akulli i detit dhe u përmbyt në vitin 1915, duke detyruar Shackleton dhe njerëzit e tij të bënin një arratisje mahnitëse në këmbë dhe me varka të vogla.

Video e mbetjeve tregon Endurance të jetë në gjendje të jashtëzakonshme.

Edhe pse ka qenë 3 km thellë në ujë për më shumë se një shekull, duket njësoj si në ditën e nëntorit kur u rrëzua.

“Pa asnjë ekzagjerim, kjo është anija më e mirë prej druri që kam parë ndonjëherë – deri tani”, tha arkeologu detar Mensun Bound, i cili është në ekspeditën e zbulimit dhe tani ka përmbushur një ambicie ëndërr në karrierën e tij gati 50-vjeçare.

Projekti për të gjetur anijen e humbur u montua nga Trusti i Trashëgimisë Detare të Falklands (FMHT), duke përdorur një akullthyes të Afrikës së Jugut, Agulhas II, dhe i pajisur me zhytës të operuar nga distanca, pëcjell Klankosova.tv

“Ne kemi përfunduar me sukses kërkimin më të vështirë në botë të mbytjeve të anijeve, duke luftuar vazhdimisht akullin e detit, stuhitë dhe temperaturat që bien deri në -18C. Ne kemi arritur atë që shumë njerëz thanë se ishte e pamundur”, ka thënë udhëheqësi i misionit, gjeografi John Shears.


MË SHUME NGA    Kuriozitete