Zbulohen fosilet e një breshke gjigante, ka përmasat e një makine

Zbulohen fosilet e një breshke gjigante, ka përmasat e një makine

Studiuesit kanë zbuluar fosilet e një breshke gjigante, e cila është në përmasat e një makine.

Zbulimi është bërë në Amerikën e Jugut dhe mendohet që breshka ka jetuar 7-12 milionë vjet me parë.

Ajo ishte e gjatë 3-4 metra dhe me peshë 1.25 ton, rreth 100 herë më shumë se gjysma e gjatësisë së breshkës së sotme.

Studiuesit, të udhëhequr nga paleontologu Edwin Kadena i Universitetit të Bogotá, i cili botoi studimin në revistën Science Advances, zbuluan fosilet në shkretëtirën Tatakoa në Kolumbi.

Breshka e ujërave të ëmbla ushqehej me kafshë të vogla, gjarpërinj, peshk, molusqe, fruta dhe fara.


MË SHUME NGA Kuriozitete