Në mungesë të njerëzve, kafshët pushtojnë rrugët

Në mungesë të njerëzve, kafshët pushtojnë rrugët

Kafshët kanë dalë në rrugët e Tajlandës për të kërkuar ushqim, derisa vendi po përballet me koronavirusin.

Pamjet e shpërndara në Facebook tregojnë kafshët që dilnin në rrugë për të gjetur diçka për të ngrënë. ‘’Është vera kështu që zakonisht shohim shumë turistë, por për shkak të shpërthimit, ka kaq pak’’, tha Sasaluk Rattanachai, i cili postoi videon në internet.

Zona ndodhet vetëm në veri-perëndim të Bangkok dhe është i famshëm për popullatën e majmunëve. “Kjo zonë është mbretëria e majmunëve të qytetit,”  tha Pattakorn Witchaplakorn, një oficer hekurudhor. 

Në fillim të kësaj jave, autoritetet thanë se vendi ka të ngjarë të shohë një rënie në 30 milion turistë të huaj nga 39.8 milion të vitit të kaluar.

Është e paqartë se çfarë ndikimi afatgjatë do të ketë rënia e turizmit te majmunët.

 


MË SHUME NGA Kuriozitete