101 vjeçari që i mbijetoi gripit spanjoll, mposht edhe koronavirusin

101 vjeçari që i mbijetoi gripit spanjoll, mposht edhe koronavirusin

Një italian 101-vjeçar, i cili i mbijetoi pandemisë së gripit spanjoll në vitet 1910, është rikuperuar me sukses nga koronavirusi i ri vdekjeprurës

Burri, i identifikuar vetëm si z. P, lindi në qytetin Rimini në bregdetin veriperëndimor të detit Adriatik në 1919, duke u rritur midis dy luftërave botërore.

Javën e kaluar, ai shkoi në një spital në Rimini pasi testoi pozitivisht për COVID-19. 

Nuk ishte hera e parë që ai  hasi një pandemi. Ai është një i mbijetuar i pandemisë së gripit spanjoll të vitit 1918 i cili mori jetën e 600,000 italianëve.

Pasi ai filloi të shërohej nga sëmundja, ai doli nga spitali.

Por solli një dritë shprese tek pacientët e tjerë me koronavirus dhe mbijetesa e tij shërbeu për të kujtuar se edhe njëqindvjeçarët mund të mposhtin sëmundjen.

Italia ka regjistruar 11.591 vdekje nga drejtuesit në botë, rreth një e treta e vdekjeve totale në botë nga COVID-19. Vendi ka mbi 101,000 raste të konfirmuara, ndërsa afro 15,000 njerëz janë shëruar.

Pas shfaqjes së parë në Ëuhan, Kinë, dhjetorin e kaluar, koronavirus është përhapur në të paktën 177 vende dhe territore, sipas të dhënave të përpiluara nga Universiteti Johns Hopkins me qendër në SHBA.