Zbulohet gjurma më e madhe e dinosaurit gjigant në bregdet

Zbulohet gjurma më e madhe e dinosaurit gjigant në bregdet

Një gjurmë dinozauri e përshkruar si një “gjigant i vërtetë Jurasik” është zbuluar në bregdetin e Yorkshire, në Mbretërinë e Bashkuar.

Zbulimi është gjurma më e madhe e dinozaurëve e gjetur ndonjëherë në Yorkshire dhe u bë nga një grua e cila mblidhte butak në plazh.

Ekspertët besojnë se është bërë nga një dinozaur i madh me një gjatësi të mundshme trupore prej tetë deri në nëntë metra, që përputhet me shtypjen e një Megalosaurus, i cili jetoi midis 175 dhe 164 milion vjet më parë.

Arkeologia Marie Woods tha se ajo ishte duke mbledhur butak në atë kohë dhe ishte e tronditur kur e pa.

Zonja Woods tha: “Është në një gjendje të brishtë dhe qëndron afër nivelit të ujit, që do të thotë se mund të humbasë në det.”

John Oxley, ish arkeolog i qytetit, erdhi për të bërë një seri fotografish në mënyrë që të mund të krijonin një model 3D.

Pas zbulimit të saj, në një vend i cili po mbahet sekret,  Woods kontaktoi specialistë përfshirë paleontologun Dr.Dean Lomax, autori i Dinozaurëve të Ishujve Britanikë.

Dr Lomax tha se zbulimi i zonjës Woods doli të ishte një rizbulim, pasi ishte parë pjesërisht nga koleksionisti fosile Rob Taylor në nëntor 2020.

Dr Lomax, i cili u rrit duke gjuajtur për fosile në bregdetin e Yorkshire tha: “Kjo është gjurma më e madhe e theropodëve e gjetur ndonjëherë në Yorkshire, e bërë nga një dinozaur i madh që ha mish.”

“Ne e dimë këtë sepse forma dhe gjurma me tre gishta, së bashku me përshtypjen e thonjve, janë absolutisht të dukshme sepse janë bërë nga një theropod i madh që ndoshta kishte një lartësi të kofshës prej rreth 2.4 metra dhe gjatësinë e mundshme të trupit që i afrohej tetë deri në nëntë metra, pra një gjigant i vërtetë Jurasik.”

Bregu i Yorkshire është i njohur botërisht për gjurmët e tij të dinozaurëve, kryesisht përmes kërkimeve nga Dr. Mike Romano dhe Dr Martin Whyte, të cilët kaluan rreth 20 vjet duke hulumtuar dhe zbuluar qindra, deri mijëra pista.


MË SHUME NGA Kuriozitete