Jeff Bezos cakton datën për fluturimin e parë astronaut

Jeff Bezos cakton datën për fluturimin e parë astronaut

Themeluesi i Amazon.com Jeff Bezos është gati të dërgojë njerëzit në hapësirë.

Kompania Blue Origin e sipërmarrësit amerikan thotë se do të nisë një ekuipazh në bordin e sistemit të saj me raketa dhe kapsulë New Shepard në 20 korrik.

Astronautët ka të ngjarë të përfshijnë personelin e kompanisë, por një vend është në ankand në internet

Fluturimet e New Shepard janë nën-orbitale. Ato janë të dizajnuara për të marrë udhëtarët në një udhëtim drejt e lart-poshtë që shkon për pak kohë mbi 100 km, raporton A2.

Kjo është e ashtuquajtura Linja Kármán, e cila është caktuar me marrëveshje të gjerë ndërkombëtare si pikënisja e hapësirës.

“Vetëm 569 njerëz kanë qenë mbi Linjën Kármán. Ne jemi gati ta ndryshojmë atë dhe në mënyrë dramatike”, tha Ariane Cornell, drejtorja e shitjeve në Blue Origin.

Ajo nuk pranoi të komentonte nëse vetë Bezos mund të ishte në fluturimin e 20 korrikut.

Njoftimi i Blue Origin është provë e mëtejshme për ringjalljen e turizmit hapësinor pas një boshllëku prej gati 12 vjetësh.

Propozimi i Bezos është vetëm një nga disa i hapur për super të pasurit. Biznesmeni rival Elon Musk pritet të nisë një nga Dragonships e tij SpaceX në vjeshtë me një ekuipazh të gjithë civilëve në bord.

Njoftimi i Blue Origin përkon me 60 vjetorin e fluturimit të parë hapësinor të bërë nga astronauti amerikan, Alan Shepard, për nder të të cilit është emëruar automjeti i ri turistik.

Alan Shepard kreu një fluturim 15-minutësh nën orbital në kapsulën e tij Project Mercury Freedom-7 më 5 maj, 1961.


MË SHUME NGA Kuriozitete