U goditën nga rrufeja, gjendet e ngordhur në pyll tufa me 18 elefantë india

U goditën nga rrufeja, gjendet e ngordhur në pyll tufa me 18 elefantë india

Një tufë me 18 elefantë të egër është gjetur e ngordhur në Nagaon, në shtetin verilindor indian të Assam.

Autoritetet shtetërore thanë se elefantët u vranë kur rrufeja goditi rezervatin pyjor të mbrojtur “Kandoli”.

Banorët e zonës njoftuan autoritetet pasi gjetën kufomat e kafshëve në pyll.

Kryeministri i Assam, Himanta Biswa Sarma tha se ai ishte i shqetësuar për numrin e madh të elefantëve të ngordhur dhe njoftoi se ishte urdhëruar një hetim.

Mbi 27 000 elefantë aziatikë ndodhen në Indi dhe rreth 21% e të cilëve janë në Assam.

Kjo është hera e parë në 20 vjet në Assam që kaq shumë elefantë janë gjetur të ngordhur në të njëjtën kohë.

 


MË SHUME NGA Kuriozitete