Një burrë u gjet në rrotën e aeroplanit që fluturoi për rreth 11 orë
   Kuriozitete

Një burrë u gjet në rrotën e aeroplanit që fluturoi për rreth 11 orë

Policia holandeze thotë se ka gjetur të gjallë një person në pjesën e rrotave të një aeroplani që u ul në aeroportin Schiphol të Amsterdamit dhe po vinte nga Afrika e Jugut.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, fluturimet nga Johanesburg në Amsterdam zgjasin rreth 11 orë, me aeroplanin e ngarkesave që besohet se ka bërë një ndalesë, në Nairobi, Kenia.

Kështu, është shumë e pazakontë që turistët në fluturime të gjata të mbijetojnë, për shkak të të ftohtit dhe oksigjenit të ulët në lartësi të mëdha.

Megjithatë, mosha dhe kombësia e burrit nuk janë përcaktuar ende, thotë policia.

“Burri u gjet i gjallë në pjesën e rrotës së hundës së avionit dhe u dërgua në spital në një gjendje të qëndrueshme”, tha zëdhënësja e Policisë Ushtarake Mbretërore Holandeze, Joanna Helmonds për agjencinë e lajmeve AFP.

“Është mjaft e habitshme që burri është ende gjallë”, tha ajo.

Një zëdhënës i transportuesit të mallrave Cargolux konfirmoi në një email për Reuters se personi në fjalë kishte qenë në një fluturim të operuar nga Cargolux Italia.

Sipas të dhënave të fluturimit, i vetmi fluturim i mallrave Cargolux nga Johannesburg në Schiphol të dielën gjithashtu bëri një ndalesë në Nairobi. Nuk dihet nëse burri hipi në aeroplan në Afrikën e Jugut apo Kenia.


Bast-Trade
AlbiMall
Eurokoha
Vjosa