U vendos për 10 vjet, por pacienti shënon 50 vjetorin me veshkë të dhuruar
   Kuriozitete

U vendos për 10 vjet, por pacienti shënon 50 vjetorin me veshkë të dhuruar

Një nga pacientët që i mbijetoi më së gjati transplantit, ka festuar 50 vjetorin me një veshkë të dhuruar.

Dave Harvey është një basist i një grupi rok kur u sëmur papritur në moshën 21 vjeçare. Ai u diagnostikua me një sëmundje gjenetike të veshkave dhe u përball me kalimin e jetës së tij i lidhur me dializë.

Por më 26 dhjetor 1971 ai pati një operacion novator transplantimi në një spital të Londrës.

Mjekët parashikuan se organi, nga një viktimë e një aksidenti automobilistik – do të zgjaste vetëm 10 vjet. Por gjyshi i dy fëmijëve, Dave, tani 72 vjeç, thotë se veshka është ende e fortë pas gjysmë shekulli.

Ai tha: “Ndihem shumë mirënjohës. Është me të vërtetë dhurata e jetës. Pesëdhjetë vjet janë absolutisht të jashtëzakonshme edhe për standardet e sotme mendoj. Kur bëra diagnozën, po jetoja një jetë të mirë dhe po kaloja shumë mirë, kështu që të zbuloja se kisha sëmundje të veshkave ishte si të më nxirreshin tapetin nga poshtë këmbëve. Para transplantimit tim, kam qenë në shtëpi për tre muaj në shtëpinë e prindërve të mi duke bërë dializë. Unë jam shumë me fat”.

Dave u diagnostikua me sindromën Alport, e cila shkakton sëmundje progresive të veshkave, pasi vuante nga lodhja ekstreme.

Rokeri thotë se ai “e urrente” dializën, duke shtuar: “Unë nuk e di se si njerëzit e përballojnë të qenit në dializë për një kohë të gjatë”.

Në vitin 1971 ai mori një telefonatë duke thënë se kishte një veshkë në dispozicion për të. Kirurgët futën organin e ri në të majtë të stomakut të tij – dhe i lanë veshkat ekzistuese në vend. Auditori gjysmë i pensionuar i aksioneve nga Greenhithe, Kent, është tani ndër pacientët më të gjatë të mbijetuar të transplantit në botë.

Ai është ende në gjendje të mirë shëndetësore, duke vizituar palestrën tri herë në javë dhe duke shijuar pushimet e rregullta, shkruan Mirror.


Bast-Trade
AlbiMall
Eurokoha
Vjosa