Maldivet, ishujt që po gëlltiten nga deti
   Kuriozitete

Maldivet, ishujt që po gëlltiten nga deti

Shpërndaje 0 0 Pëlqeje 23:19 / E Diele, 23 Janar 2022 / AD ​Maldivet – ishujt që po gëlltiten nga deti Pavarësisht nëse Maldivet mund t’u mbijetojnë ndryshimeve klimatike apo jo, vendi nuk do të jetë kurrë i njëjti.

“Momentet e mia më të qeta janë në ujë,” tha Thoiba Saeedh, një antropologe, pak para se një varkë me motor të na çonte duke kaluar nëpër Oqeanin Indian të qelqtë drejt ishullit të vogël Felidhoo në Maldive. Varka me shpejtësi gdhendi një vazhdë mes ishujve të mbuluar me rërë dhe të mbuluar me palma—disa me vila turistike të veshura me bankina prej druri—ndërsa një grup delfinësh fluturonin përmes valës së butë dhe peshqit fluturues u hodhën në ajër në mënyrë të pamundur.

250 vjet jetë detare kanë formësuar kulturën dhe identitetin e popullit të Maldiveve, një vend me 1196 ishuj të ulët të rregulluar në një zinxhir të dyfishtë prej 26 atolesh koralesh, aq të rrafshët që mezi e shkelin horizontin.

Të huajt mund t’i njohin ishujt për dy gjëra: pushimet në plazh dhe gjasat që Maldivet mund të bëhen vendi i parë në Tokë që zhduket nën detet në rritje. Kjo përfshin Felidhoo, ku Saeedh donte të më tregonte një kulturë dhe mënyrë jetese që tashmë po ikën.

Tani, ndërsa ritmi i ndryshimit të klimës po përshpejtohet, ky komb i vogël po përpiqet të blejë kohë, me shpresën se liderët e botës do të reduktojnë emetimet e karbonit përpara shkatërrimit të pashmangshëm të Maldiveve. Arkipelagu ka vënë bast të ardhmen e tij – së bashku me një shumë të konsiderueshme nga kuleta kombëtare – në ndërtimin e një ishulli artificial, të ngritur që mund të strehojë një shumicë të popullsisë prej rreth 555.000 njerëz. Ndërkohë, një firmë holandeze projektimi ka në plan të ndërtojë 5.000 shtëpi lundruese mbi pontone të ankoruara në një lagunë në të gjithë kryeqytetin.

Këto mund të duken masa ekstreme, por këto janë kohë ekstreme për Maldivet. Siç u tha presidenti Ibrahim Mohamed Solih liderëve botërorë në konferencën e Kombeve të Bashkuara për klimën e vjeshtës së kaluar në Skoci: “Dallimi midis 1.5 gradë dhe 2 gradë (Celsius) është një dënim me vdekje për Maldivet”. Dhe kjo ishte thjesht thirrja e fundit për ndihmë. Një dekadë më parë, paraardhësi i Solih, Mohammed Nasheed, mblodhi një mbledhje kabineti nën ujë me pajisje skafandra dhe më pas propozoi zhvendosjen e të gjithë popullsisë në Australi për siguri.

Zhvendosja nga ishulli që jeton në vende të tilla si Felidhoo në një platformë të krijuar nga njeriu, e ngarkuar me rrokaqiejt dhe e quajtur Qyteti i Shpresës, mbart gjithashtu një paralajmërim që ia vlen të merret parasysh pasi ndryshimet klimatike bëjnë kërdi në rritje në çdo kontinent: Ne mund të humbasim kush jemi edhe para se të humbasim ku jemi. Dhe nëse Maldivet arrijnë t’i mbijetojnë planetit në ndryshim, lind pyetja: Çfarë do të shpëtohet dhe çfarë do të humbasë?

Atolet e formuara nga vullkanet parahistorike

Një milion vjet përpara se dinozaurët të zhdukeshin, pllaka tektonike indiane u zhvendos në veri, duke shqyer një çarje në koren e Tokës nga e cila u ngrit një kreshtë majash vullkanike. Me kalimin e kohës, majat u gërryen për të formuar atolet e Maldiveve të mbuluara me korale.

E gjithë sipërfaqja tokësore e vendit është vetëm 115 milje katrorë e ulur në 35.000 milje katrore oqean, me pak ishuj më të mëdhenj se 300 hektarë. Të lidhur së bashku, toka dhe deti janë pëlhura e identitetit maldivian. Marrëdhënia është një rrjedhshmëri themelore. “Kur them tokë, përfshij ujin”, tha Saeedh. “Për ne uji nuk është i ndarë nga toka; “Toka” është uji dhe ishulli në tërësi, sepse aty jetojmë”. Me fjalë të tjera, kur oqeani përbën më shumë se 99 për qind të vendit tuaj, është më mirë ta doni atë.

Vetë ishujt kanë një cilësi kalimtare: brigjet e rërës mbi koralet e gjalla, ato rriten dhe tkurren, ngrihen dhe bien, në varësi të rrymave të oqeanit dhe depozitave të rërës. Lista e “ishujve të zhdukur” të Maldiveve është e gjatë.

Shumica e ishujve – duke përfshirë kryeqytetin Malé – qëndrojnë rreth dy metra mbi nivelin e detit. Shkencëtarët e klimës parashikojnë se ato do të përmbyten deri në fund të shekullit. Hulhumalé, platforma e shpëtimit e krijuar nga njeriu, ka një lartësi prej 6.5 metrash.

“Dy të tretat e popullsisë mund të strehohen në këta dy ishuj kryesorë,” tha Ismail Shan Rasheed, strateg i planifikimit në Korporatën Hulhumalé Development.

Në shumë mënyra, Hulhumalé është një fantazi urbaniste, si fillimi i videolojës së zhvillimit urban, SimCity. Parqet dhe apartamentet, xhamitë dhe dyqanet, parqet e patinazhit dhe trotuaret, shkollat dhe rrugët, të gjitha janë ndërtuar në atë që ndihet si një qytet bregdetar i rregulluar mirë që u lidh me Malé në vitin 2018 me një urë milje të gjatë.

Ura Sinamalé, e hapur në vitin 2018, lidh ishujt Malé, Hulhulé dhe Hulhumalé. Ura gati një milje e gjatë u quajt fillimisht Ura e Miqësisë Kinë-Maldive për shkak të financimit të ndërtimit nga qeveria kineze. Është ura e parë ndërishullore.

Vetë Rasheed u transferua në Hulhumalé në vitin 2013, nga një apartament i ngushtë në Malé, ku fëmijët e tij nuk kishin hapësirë të jashtme për të luajtur dhe ku astma e fëmijës së tij më të vogël u përkeqësua nga tymrat e shkarkimit. Ai kërkoi parqet publike, hapësirat e gjelbra dhe ajrin e pastër të qytetit të planifikuar, shpjegoi Rasheed, duke treguar një model në shkallë të zhvillimit të ri, në të cilin ndërtesat me madhësi si kutia e shkrepëseve rreshtohen bulevardeve të gjera. “Që nga momenti kur kaluam në Hulhumalé, ishte në rregull për të,” kujtoi ai.

Por ka shumë më tepër për të ardhur: faza e parë, tashmë ndihet si një qytet bregdetar i rregulluar mirë; faza e dytë është ende një punë në vazhdim. Shtatorin e kaluar, Aishah Moosa u zhvendos në pjesën më të re të Hulhumalé, ku një grup prej 16 blloqe kullash 24-katëshe është i rrethuar nga duna zhavorri, parkingje makinash gjysmë të ndërtuara dhe grumbuj plehrash.

Çdo kullë është shtëpia e njerëzve me shumë ishuj. Moosa u zhvendos nga një apartament me një dhomë në Malé, të cilin e ndante me motrën dhe dy nipërit e saj, në një apartament me tre dhoma në katin e fundit të “H-2”. “Ka kaq shumë njerëz që jetojnë këtu,” tha ajo. “Ne nuk i njohim fqinjët tanë.”

Këtu është më mirë, por jo shumë. “Ne po jetojmë në këto kulla sepse nuk kemi zgjedhje,” tha Moosa. “Do të donim të jetonim në ishuj, por nuk ka arsim, nuk ka spitale.” Shtëpia e saj e re nuk është zëvendësim për komunitetet e jetesës në ishull. Por ballkoni i saj i vogël me ngjyrë kumak ofron të paimagjinueshmen më parë – lartësinë e lartë në një vend ku nuk ka asnjë. “Ne nuk jemi mësuar me këtë jetesë të lartë,” tha ajo, duke hedhur një vështrim me nervozizëm mbi parmakët e ballkonit.

Sistemet e cekëta shkëmbinj nënujorë që nuk janë më të zbatueshëm shkëmbinj nënujorë të gjallë koralorë shpërthehen në mënyrë që turistët të mund të notojnë në oqean afër plazhit.

Harmonia me natyrën nën sulm

Çuditërisht, për një vend që po kalon, rritja e nivelit të detit është një tipar jashtëzakonisht i rrallë i bisedave të përditshme. Maldivianët ua lënë këtë politikanëve apo aktivistëve. Duke qenë se Maldivet janë një vend mysliman, shumë thonë se e ardhmja është në duart e Allahut. Oqeani gjithashtu është konsideruar një kërcënim, shumë kohë përpara se detet të fillonin të ngriheshin; cunami i vitit 2004, për shembull, vrau rreth 100 njerëz.

Dhe, në kundërshtim me imazhin zbathur Robinson Crusoe të Maldiveve të kuruar nga industria e udhëtimeve, popullsia e përhershme lufton me të njëjtat probleme urbane që prekin kombet më të mëdha dhe pa tokë. Turizmi dhe paratë që ai solli nxitën zhvillimin e shpejtë të resorëve ekskluzivë dhe rritjen shpërthyese të Malé. Qyteti shtrihet në më pak se një milje katror tokë, por është shtëpia e 193.000 njerëzve – duke e bërë atë një nga qytetet me popullsi më të dendur në botë.

Dhe shpresa është që Qyteti i Shpresës mund të zgjidhë disa nga sëmundjet e tjera të kombit duke ofruar shkolla më të mira dhe punë të mira në një vend ku papunësia ka arritur në 15 për qind.

“Ne u zhvilluam, si bum!” tha Fayyaz Ibrahim, një pronar dyqani zhytës rreth të pesëdhjetave, i cili ende i kujton rrugët e qeta me pak makina, kur familja e tij u shpërngul në qytet në vitin 1974 në kërkim të punëve, shkollave dhe shërbimeve bazë më të mira. Ndërsa turizmi mori hov, bota moderne u fut me një ritëm marramendës. Zhvillimi urban prej shekujsh ka ndodhur në dekada.

Migrimi midis ishujve ka qenë prej kohësh i zakonshëm, në kërkim të mundësive, peshkimit më të mirë, tregtisë, një shtëpie të re. Ishujt braktisen kur bëhen të pajetueshëm dhe gjenden të rinj. “Lundrimi nga një ishull në tjetrin është një mënyrë jetese për maldivianët dhe ka qenë kështu për shumë shekuj,” shkroi historiania Naseema Mohamed, duke përshkruar një mënyrë jetese detare “në harmoni me oqeanin”.

Këto ndryshime kanë të bëjnë me Saeedh, antropologia që na solli në këtë ishull. Teksa lëkundej në një karrige tradicionale të varur, prej druri dhe fibrave të lëvozhgës së kokosit, ajo foli për të gjitha trazirat me të cilat përballet vendi i saj – rritja e deteve, ritmi i migrimit, ndryshimet klimatike, urbanizimi – me çiltërsi dhe një vizion të qartë të rreziqeve në vazhdim. Por ajo insistoi gjithashtu në kuptimin e lindur të bashkëqytetarëve të saj për përkohshmërinë e vendit ku ata jetojnë.

“Ju duhet të kuptoni marrëdhënien tonë me oqeanin. Ne bashkëjetojmë me oqeanin dhe krijesat e tij, rreziqet dhe ankthet e tij”, tha ajo, duke shpjeguar sesi maldivianët janë në gjendje të jetojnë me kërcënimin e zhdukjes. “Ideja se një ishull do të zgjasë përgjithmonë është kundër natyrës,” përcjell National Geographic.


Bast-Trade
AlbiMall
Eurokoha
Vjosa