Del në ankand diamanti 555 karatësh që dyshohet se erdhi nga Hapësira
   Kuriozitete

Del në ankand diamanti 555 karatësh që dyshohet se erdhi nga Hapësira

Javën e kaluar, shtëpia e ankandeve në Londër Sotheby`s zbuloi të ashtuquajturin "Enigma Diamond", një diamant i zi 555 karatësh që do të dalë në shitje muajin e ardhshëm.

Perla me madhësi të kumbullës do të dalë në ekspozitë në Los Anxhelos përpara se të dalë në ankand në Mbretërinë e Bashkuar në shkurt.

Nuk është plotësisht e qartë se ku u zbulua diamanti. Në vitin 2006, Rekordet Botërore Guinness e renditën Enigmën si diamantin më të madh dhe më të fortë në ekzistencë, thotë Sotheby's në një deklaratë për shtyp.

Forma e diamantit u frymëzua nga simboli i palmës së Lindjes së Mesme të Khamsa , i përdorur shpesh në bizhuteri dhe perde muri si një hajmali për të shmangur syrin e keq.

I njëjti koleksionist anonim ka zotëruar diamantin për 20 vitet e fundit dhe nuk është shfaqur kurrë më parë publikisht.

Sotheby's thotë se "Enigma Diamond", është një diamant karbonadë, "një thesar nga hapësira ndëryjore".

Shtëpia e ankandeve pretendon se diamanti "mendohet se është krijuar ose nga një përplasje meteorike ose ka dalë nga një asteroid që mbante diamant që u përplas me Tokën".