Fermeri izraelit hyn në librin Guinness me dredhëzën më të madhe në botë
   Kuriozitete

Fermeri izraelit hyn në librin Guinness me dredhëzën më të madhe në botë

Një fermer izraelit ka rritur dredhëzën më të rëndë në botë, sipas rekordeve botërore Guinness.

“Me 289 gramë, luleshtrydhja ishte rreth pesë herë më e madhe se pesha mesatare e një kokrre të kuqe të zakonshme të varietetit lokal të Ilanit”, tha Nir Dai, një studiues në Institutin Volcani të Izraelit, ku u zhvillua soji.

Dredhëza ishte 18 centimetra e gjatë dhe 34 centimetra në perimetër, tha hyrja në internet e Guinness.

Dredhëza gjigante e Chahi Ariel krahasohet me një me madhësi normale. Foto: Ariel Schalit/AP

Chahi Ariel kishte shpresuar se do të ishte fitues kur pa se sa shumë po rriteshin frutat në fermën e tij familjare vitin e kaluar. Ai ka pritur konfirmimin se ishte një rekord ndërsa mbante si provë luleshtrydhen gjigante në frigorifer.

“Kur dëgjuam, ishte një ndjenjë e mahnitshme. Hipa në makinë, qesha dhe këndova”, tha Ariel, duke shfaqur me krenari certifikatën e tij në një laptop.

Moti i pazakontë i ftohtë në fillim të vitit 2021 ngadalësoi procesin e pjekjes së dredhëzës, duke e lejuar atë të vazhdojë të fitojë peshë, sipas faqes së internetit të librit të rekordeve.

Rekordi i mëparshëm mbahej nga një fermer japonez i cili kultivoi një dredhëz prej 250 gramë në korrjen e tij më 2015, shkruan Guardian, transmeton Klankosova.tv.

 

 


APR
Romay Lift