Ngjarjet e datës 19 qershor
Foto: RTKlive
Kosovë

Ngjarjet e datës 19 qershor

RTKlive

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bën homazhe te busti “Heroinat”. (Busti “Heroinat”, Prishtinë, ora 08:30)

Zëvendëskryeministrja e Republikës së Kosovës, njëherësh ministre e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, pret në takim zyrtar ministrin e Punëve të Jashtme të Republikës së Turqisë, Mevlut Çavuşoğlu. (Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, vetëm pamje, ora 09:00)

Ministrja Gërvalla dhe ministri Çavuşoğlu mbajnë konferencë për media. (Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, ora 10:00)

Qendra për Hulumtime Politike “Alternativa”, mban konferencën “Një shekull gjenocid mbi shqiptarët”. (Biblioteka Kombëtare dhe Universitare në Prishtinës, ora 11:00)

Dita Ndërkombëtare të Baballarëve, shënohet me Festivalin e Baballarëve në Kosovë. (Platoja afër Grand Hotel, te sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 16:00)

Komuna e Podujevës shënon Ditën e Çlirimit me këto aktivitete:


Bast-Trade
AlbiMall
Eurokoha
Vjosa