Premiera botërore: Volkswagen ID.3, Golf ndër automjetet elektrike
Sharr Travel

Premiera botërore: Volkswagen ID.3, Golf ndër automjetet elektrike

Volkswagen prezantoi modelin e parë që fillimisht u zhvillua vetëm si një makinë elektrike, duke filluar kështu një kapitull të ri në historinë e gjigantit gjerman automobilistik.

Kompania tani dëshiron të bëjë diçka të ngjashme në fushën e makinave elektrike.

Makina, e cila duhet të luante rolin e Golfit në mesin e automjeteve elektrike, nuk mban shenjën e mrekullueshme të ID.3 dhe u prezantua në panairin e veturave në Frankfurt.

Njoftimi nga Volkswagen do të jetë i pari në një seri modelesh elektrike që kompania synon t'u ofrojë klientëve për vitet në vazhdim.

Për ID.3, u zgjodh një kapak kompakt me 5 dyer, që do të thotë se makina i përket të ashtuquajturës klasë Golf për sa i përket dimensioneve.

Prodhimi i grupeve fillon në nëntor, dhe prodhuesi gjerman tashmë ka marrë mbi 30.000 porosi nga blerësit e interesuar.

VW ID.3 është montuar në një platformë mekanike MEB të zhvilluar ekskluzivisht për automjetet elektrike. Bateritë janë në dyshemenë e makinës dhe motori elektrik është në pjesën e pasme. Fuqia transmetohet në boshtin e pasmë të automjetit.

Makina ka një dizajn modern dhe rezistencë të ulët ajri vetëm 0.267, dhe peshon 1.719 kg.

Konsumatorëve do t'u ofrohen tre versione të ID.3, të cilat, ndër të tjera, do të ndryshojnë në kapacitetin e baterisë së makinës dhe në autonominë e drejtimit. Varianti bazë ka bateri 45 kWh, të cilat lejojnë që makina të udhëtojë deri në 330 km pa ndaluar.

Tjetra në linjë është një model me bateri 58 kWh dhe autonomi maksimale prej 420 km, dhe në krye të gamës është një automjet me bateri 77 kWh dhe një interval deri në 550 km.

Volkswagen shprehet se me ndihmën e një mbushësi të shpejtë 100 kW, bateria do të jetë në gjendje të rimbushë makinën për 290 km tjerë në rreth 30 minuta.

Të tre versionet mundësohen nga një motor elektrik 204 kuaj fuqi. Prodhuesi nuk ka njoftuar ende të dhëna dhe performancë, por ka njoftuar se shpejtësia e lartë do të jetë e kufizuar në mënyrë elektronike në 160 km/orë.

Në fillim të shitjes, Volkswagen do t'u ofrojë klientëve të ashtuquajturin opsion ID.3 1ST Edition ekskluzivisht në versionin e baterisë së mesme 58 kWh.

Volkswagen ka premtuar më herët se çmimi i variantit bazë të modelit ID.3 në Gjermani nuk do të kalojë 30.000 euro.