Kia EV9 konfirmohet për prodhim në vitin 2023
Auto

Kia EV9 konfirmohet për prodhim në vitin 2023

Evropa do të jetë e para që do të marrë një version prodhimi të Kia EV9 SUV diku në vitin 2023, sipas një njoftimi për shtyp në faqen e mediave të Kia-s në Mbretërinë e Bashkuar.

Kompania nuk njoftoi asgjë për një version të SHBA-së, transmeton Telegrafi.

Për ata që humbën paraqitjen e kësaj makine në ekspozitën e automjeteve në LA nëntorin e kaluar, koncepti EV9 është një SUV tërësisht elektrik me tre rreshta sediljesh që janë të ngjashme në madhësi dhe formë me Kia Telluride. Sidoqoftë, falë strukturës së bllokuar të trupit të EV9 dhe elementeve futuriste të stilit, nuk presim që dikush t’i ngatërrojë të dyja.

Përveç konfirmimit të prodhimit për tregun evropian, Kia nuk ka zbuluar më shumë detaje rreth EV9 së ardhshme.

Ne e dinim tashmë se do të ndajë komponentë me Huyndai Ioniq 7 që u prezantua gjithashtu vitin e kaluar.


MË SHUME NGA Auto