Del në ankand makina e mrekullueshme “Lancia Delta Integrale Martini”
Auto

Del në ankand makina e mrekullueshme “Lancia Delta Integrale Martini”

Për një kompani që ka hequr dorë nga radari, Lancia është ende një nga prodhuesit më të dashur të automobilave.

Makinat legjendare si Stratos, Fulvia, 037 dhe Integrale erdhën të gjitha nga prodhuesi italian i makinave, transmeton Telegrafi.

Integrale ishte padyshim Lancia e fundit me të vërtetë e mrekullueshme që u krijua ndonjëherë. Tani, një Delta Integrale Martini 5 Evoluzione mahnitëse e vitit 1992 është në shitje në Bring a Trailer dhe ky shembull ka vetëm 167 kilometra në orë.

Kjo Delta Integrale ka një histori mjaft interesante. Është një nga vetëm 400 shembujt e Martini 5 Evoluzione për të festuar titullin e pestë radhazi të Lancia të Prodhuesit World Rally, i krijuar për vitin e modelit 1992.

Makina me sa duket u gjet në bodrumin e një tregtie italiane përpara se të blihej dhe të importohej më pas në Shetet e Bashkuara në vitin 2018.


MË SHUME NGA Auto