Në Kroaci veturat mund të blihen edhe me kriptovaluta
Sharr Travel

Në Kroaci veturat mund të blihen edhe me kriptovaluta

Ndërmarrja kroate “Karic Cars” ka bërë të mundur pagimin e blerjes së veturave me valuta digjitale si Bitcoin Cash (BB), Ethereum (ETH), Bitcoin (BTC) dhe GoKripto Token (GoC).

“Karic Cars” është një tregtar i autorizuar i automjeteve të brendeve Fiat, Alfa Romeo dhe Ford, dhe ka bërë të mundur pagimin e blerjes së tyre duke përdorur sistemin GoCrypto.

Konsumatorët për të paguar me valuta digjitale duhet të skanojnë kodin QR nga ekrani i arkëtarit nga valuta e tyre digjitale.

Ata kanë mundësi të zgjedhin se me cilën prej këtyre valutave duan të paguajnë, dhe tregtari gjithmonë do të marrë shumën në valutën kroate kuna, minus tarifën e transaksionit në llogarinë e tyre të biznesit.

Tarifat e transaksionit për tregtarët kur marrin valutë me këtë sistem janë më të ulëta se në rastin e pagesave të kartave të debitit ose kreditit, dhe ato janë kostoja e vetme e tregtarit.

GoCrypto është falas, dhe nuk ka asnjë tarifë mujore për përdorimin e tij, sipas informacionit. /Telegrafi/

Kriptovaluta

Kroacia

Të Ngjajshme

Shfaq Komentet

Vetura e parë fluturuese debuton në Majami - pritet të kushtojë prej 599,000 dollarë

Njihuni me çelësin e Bugatti Chiron që kushton hiq më pak se 500 mijë euro

Bleje kerrin për 20 minuta te Auto Mita - kredia për veturë pa shkuar në bankë, për herë të parë në Kosovë

Veturat më të shtrenjta në botë (Foto)

Auto / Koncepte

Vetura e parë fluturuese debuton në Majami – pritet të kushtojë prej 599,000 dollarë

15 orë

 

 

Makina e parë në botë që mund të fluturojë dhe të vozitet ‘me një shpejtësi të lartë prej 321 km në orë në ajër dhe 160 km në orë në tokë’ do të zbulohet në Majami me një kosto prej 599,000 dollarësh.

Ka qenë mbi një shekull në pritje, por ‘makina e parë fluturuese në botë’ është vendosur të bëjë debutimin e saj në Florida.

Automjeti i quajtur Pioneer Personal Air Landing, ose PAL-V, është i pajisur me helikë të mbërthyer dhe të pasme dhe mund të fluturojë deri në 3.81 km lartësi.

Ai përdor benzinë të automobilave dhe kryeson shpejtësinë 200 milje në orë në ajër dhe 100 milje në orë në tokë.

Makina e prodhuar në Holandë është tashmë në prodhim dhe dërgesa e parë nga gjithsej 70 sosh deri më tash të bëra, pritet të jetë në vitin 2021.

Pioneer Personal Air Landing ka dy ulëse me dhe një motor me katër cilindra që sigurojnë 230 kuaj fuqi.

Automjeti konvertohet nga një makinë me tre rrota në një xhirokopter në vetëm 10 minuta, dhe përshpejton nga 0 deri në 100 km në orë për vetëm 8 sekonda.

Është prodhuar nga fibra karboni, titani, dhe alumini dhe peshon 1.500 kilogramë, dhe kërkon një pistë prej 540 metrash për ngritje dhe vetëm 100 metra për ulje. Po ashtu, është i pajisur me një sistem vozitjeje të ngjashëm me atë të motoçikletës.