Tesla po punon për të bërë ventilatorë për pacientët me coronavirus

Tesla po punon për të bërë ventilatorë për pacientët me coronavirus

Inxhinierët e Tesla Inc. kanë publikuar disa pamje në të cilat thuhet se tregohet pamjet e një ventilatori prototip që kompania po përpiqet të bëjë me pjesë të veturave, mes mungesës së makinave për frymëmarrje për pacientët me coronavirus.

Sipas videove në kanalin YouTube të Tesla, dizajni përfshin një ekran me prekje, kompjuter dhe sistemin e kontrollit nga një makinë elektrike Model 3.

Tesla po përfiton nga komponentët që janë të njohur, të besueshëm dhe të disponueshëm, thotë një inxhinier.

Ndryshe, guvernatori i Nju Jorkut, Andrew Cuomo, midis atyre që përpiqen urgjentisht të sigurojnë më shumë ventilatorë, tha të dielën se prishja e zinxhirit të furnizimit është pengesa më e madhe për çdo prodhues, përfshirë Tesla.

“Korniza e tyre kohore sinqerisht nuk punon për kulmin tonë të menjëhershëm”, tha ai në një konferencë për shtyp. “Askush nuk mund t’ju bëjë ventilatorë tani për dy javë. Ju nuk mund të bëni ventilatorë kaq të shpejtë, sepse ka pjesë që duhet të vijnë nga vendet e tjera”.

Ndryshe, numri i vdekjeve të konfirmuara në botë nga coronavirusi ka tejkaluar 70,000 dhe rreth 1,3 milionë të prekur.

Për sa i përket vdekjeve, Italia është ende në gjendje të rëndë, me rreth 16 mijë njerëz të vdekur deri më tani.

SHBA renditet e treta me 9,633 vdekje të konfirmuara. Gjithsej 337,072 njerëz u sëmurën dhe 17,977 u shëruan. Më shumë se 1,000 njerëz kanë vdekur në 24 orët e fundit.

Goditja më e fortë është Nju Jork, me 123,018 të infektuar dhe 4,159 të vdekur.

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, ka njoftuar se më e keqja nuk ka ardhur ende.